Mesajı Okuyun
Old 03-04-2008, 12:25   #14
Av.Nur

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
Sayın Özpınar,
Sizin olayınızda İPC 506 sayılı Yasa'dan mı doğmaktadır?

öncelikle ilginize teşekkür ederim.İPC 506 sayılı yasadan kaynaklanmıyor.Karayolu Taşıma Kanunu'ndan kaynaklanıyor.Bu kanunun 5.maddesine göre taşıma işi ile uğraşanların Ulaştırma Bakanlığı'ndan K1 yetki belgesi almaları ve her taşıt için de bu yetki belgesine bağlı taşıt kartı almaları gerekiyor.Yetki belgesi veya taşıt kartı olmaksızın taşımacılık yapanlara da 5.000 YTL.idari para cezası veriliyor.Bizim olayda bu yüzden para cezası verilmiş.8.2.2008 tarihli Ceza tutanağında idare mahkemesine dava açmamız gerektiği belirtildiği için idare mahkemesine dava açtım.Ancak 8.2.2008 tariihli resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 520.maddesi ile 4925 sayılı kara yolu taşıma kanunun 30.maddesi değiştirilerek,idare mahkemesinin görevli olduğuna dair cümle madde metninden çıkarılmış.Bu nedenle artık sulh ceza mahkemesi görevli.

Benim sorum ben ceza tutanağında -ki tarihinin yasa ile aynı tarih olduğu göz önünde bulundurularak- idare mahkemesine dava açmamız gerektiği belirtildiği için idare mahkemesinin görevsizlik kararına itiraz mı edeyim? Yoksa artık görevli mahkeme sulh ceza olduğu için burada mı dava açayım?İdare mahkemesi kararının kesinleşmesini beklemeden ya da itiraz etmeden sulh ceza mahkemesinde dava açabilir miyim?Sulh ceza mahkemesine tebliğden itibaren 15 gün içinde baş vurulması gerektiği için süreyi kaçırmış olur muyum? Anlayacağınız kafam epey karışık.Yardımlarınız için teşekkür ederim.