Mesajı Okuyun
Old 24-01-2007, 12:58   #50
av.adnanyilmaz

Varsayılan 4.madde

Alıntı:
Yazan dozger
genel itibariyle yazılan yorumlara bir göz attım eksik olduğunu düşündüğüm bir kaç söz de ben ekleyeyim dedim...
öncelikle..

T.C. ANAYASASI

IV.DEĞİŞTİRİLMEYECEK HÜKÜMLER
MADDE 4.-Anayasanın 1 inci maddesindeki Devlet şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile,2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Dikkat edilirse maddede 4 üncü maddenin dahil olup olmadığı hakkında bir şey yok ve sanki 4 üncü madde değiştirilebilirmiş gibi bir his uyandırıyor.Ancak arkadaşlar dikkat ettiyse maddenin başlangıcında DEĞİŞTİRİLMEYECEK HÜKÜMLER yazmaktadır.Haliyle,bu madde anayasanın temelindeki birlikteliğe de dikkat çekmekte,ve bununla 4 üncü maddeyi de değiştirilmeyecek hükümlerin kapsamına almaktadır...

DOZGER

Sayın DOZGER foruma katkılarınızdan dolayı teşekkürler. Ancak iletinizi Anayasamızın 176/2. maddesiyle birlikte ele aldığımızda kabul etmek mümkün değildir. Zira bu maddeye göre Anayasamızın başlangıç hükümleri anayasa metnine dahil iken, kenar başlıklar sadece maddenin kunusunu, maddeler arasındaki sıralama ve bağlantıyı gösterip anayasa metnine dahil değildir. Bu sebeple sırf kenar başlıklarına dayanarak 4. maddenin değiştirilemeyeceğini iddia etmek mümkün değildir. Saygılar.