Mesajı Okuyun
Old 07-02-2010, 00:11   #133
Derya DEMİR

Asliye Ceza Mahkemesi' nde stajımı yapmakta olduğum 2. gün. Hakim beni kürsüye çağırdı
"Orada oturarak staj yapılmaz. Dün orada oturdun, dün gelmedin olarak saydım, yanımda oturup işi öğreneceksin, her gün sabah 8 de burada olacak akşam 5 te benle birlikte çıkacaksın" dedi.

O ana kadar böyle bir şeyle hiç karşılaşmamış ben hem sevindim hem de korktum. Sevindiğimi anlayan hakim "kızım sana mazeretsiz olarak staja gelmemenin yaptırımı anlatılmadı mı?" diye sordu. Ben de "biliyorum Hakim Bey" dedim saf saf. Hakim de " e kızım sana seni dün yok saydım diyorum keyifleniyorsun " deyince daha çok gülümsedim. Hakim iyice çileden çıktı. "E senin arkadaşlarını ben bu şekilde ağlatmıştım sen gülüyorsun, neyse seni de ağlatırız illa ki" dedi.
Gel hadi buraya diye ekleyince
gidip hakimin yanındaki boş yere oturdum.
Duruşmaya başladık.

Sanık geldi. İlk duruşması savunmaya geçildi.
Hakim bana baktı. Hadi ifadesini sen al ben gidip biraz dinleneyim öğrendin zaten 2 gündür" dedi ve gitti.

Kalabalık bir duruşma salonunda sanık bana bakar ben savcıya ve duruşma salonunda duruşma sırasını bekleyen avukatlara, yüzümde çaresiz bir ifade.
Duruşma salonu sağır edici bir sessizliğe bürünür ben iddianameyi bulup suçun ne olduğunu anlamaya çalışırken. Kıkırdama başlar. Ve artık dayanamayıp " avazım çıktığı kadar bağırırım
"Hakim Beeeeyy yapamıyorum ne olur gelin" diye.
Hakim gelir bıyık altından gülerek ama sert bir şekilde bir ifade almayı beceremedin, diyerek yerine oturur.
Hakim sanığa " şundan şundan suçlanıyorsun ne diyorsun anlat" diye sorar.

Sanık " şimdi bakın sayın avukatım diye söze girer.
Hakim " bana sırayla veriyorlar sizi" der. Ben avukat değil hakimim adam gibi anlat hadi diye sert bir ses tonuyla sanığa söz verir. Sanık anlatır olayı. Tanık da dinlenecektir.
Tanık alınır içeriye bu kez tanık, sanığa tanık, hakime savcı, soru soran avukata da hakimim deyince hakim çıldırır.
Ve inanılmaz bir şekilde bağırır. Bu nasıl bir cahillik bu nasıl bir kepazelik diye. Aklına o anda gelmesini istediğim en son şey benim varlığımdır ama işte o an bana döner ve bakar ters ters!
"Avukat stajyeri bir ifade alamazsa, halkım ne dese yeridir." diyerek tüm salonu kahkahaya boğar ben de salondakilerle birlikte hiç utanmam gülerim