Mesajı Okuyun
Old 04-01-2010, 22:53   #157
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Sayın Aladağ,

Alıntı:

-Kızlık zarının diktirilmesini, eşin aldatılması , dolayısıyla evliliğin iptali sayabilmek için, öncelikle bekaretin kadında aranması gereken bir vasıf olup, olmadığının tespiti gerekir.

-Bekaret aranabilecek bir vasıf değil ise, diktirilmesi-diktirilmemesi-vardır-yoktur denmesi, sonuca etkili değildir. Çünkü artık yasa, BEKARET adlı bir kavramı TANIMAMAKTADIR

Israrla bu cümleyi neredeyse tüm mesajlarıma yazıyorum ama, sanıyorum bu kısmını okumak istemiyor, yetmiyor, beni konudan ayrılmakla suçluyorsunuz (Daha önce de aynı vurgulamayı yaptınız, zamanla hukukun dilinde anlaşırız inancıyla yanıtlamadım)...Konumuz bu, bununla başladı, buraya bağlanıyor ve burada da bitiyor.

Defalarca sarfettiğimiz "YOK'ta noksan aranılmaz" sözü, yoksa size yalnızca bir latife gibi mi görünüyor?

Saygılarımla.

Sayın Demirel,

- Yasa aldatmayı ya da yanılmayı evliliğin iptali nedeni saymış; bekaretle doğrudan ilgisi yok bunun. Eşlerden biri, diğer eşe namus ve onur sorunu sayılabilecek herhangi bir konuda yalan söylemişse bu madde uygulanabilir. Namus ve onur sorunu olabilecek durumlar, eşlere göre belirlenir; hakimin ya da bizlerin görüşlerine göre değil.

- Bekaret vasıf değilse, kadın ne diye zahmet ediyor ve para harcıyor da o zarı diktirmeye uğraşıyor? Bu operasyonun yapılmış olması bile tek başına kadının bunu "aranacak bir vasıf" olarak gördüğünün kanıtı değil mi? Kadın bekarete bu operasyonu yaptıracak derecede önem verince normal de, herhangi bir erkek önem verince mi anormal? Bekaretin önemini önce kadınların bilincinden silmek gerek. Kaldı ki, "ben canım istediğim için o zarı diktirdim" diyen kadın bunu eşine (eş adayına) söyleyebilecek kadar cesur olmalı, bekaret konusunda kendisi ile aynı görüşü paylaşmayan kişi ile evlenmemelidir. Kadın, eşine (eş adayına) hele ki bekarete önem verildiği onun tarafından belirtilerek sorulduğu halde gerçeği söylememişse MK'nun bu maddeleri karşısında tartışacak daha ne kalıyor?