Mesajı Okuyun
Old 03-12-2007, 12:34   #8
Gamze Dülger

İİk 78. madde ve İİk 106-110. maddeleri birlikte değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.
İİK 78. maddede haciz istemek hakkı 110. maddede bir sonuca bağlanmıştır.
Bana göre "haciz konulduktan sonra (menkullerde 1 yıl gayrımenkullerde 2 yıl içinde ) satış istenmez ve yine bu süre içinde talep geri alınıpta haciz yenilenmezse haciz düşer-kalkar " denmesi dosyada varolan bir haciz var iken yeniden aynı taşınmaza haciz konulmasının mümkün olmadığı anlamına gelmektedir.
Zaten bunda hukuki yararda yoktur.
Yine tamamen benim düşünceme yada yorumuma göre; varolan 2 yıllık süre içinde aynı taşınmaza tekrar haciz konulabilmesi için daha evvel konulan haciz sebebiyle bu haciz talebinin geri alınması gerekmektedir.Haciz talebi geri alınmaksızın aynı taşınmaza konulan yeni haciz aslen icra müdürü tarafından hukuki yarar yokluğu yada "Zaten taşınmazda haciz olması " sebebiyle reddedilmeliyken her nasılsa gözden kaçmış ve haciz konulmuş ise benim düşünceme göre geçersiz bir hacizdir.
Beyanlarımda ısrarla benim düşünceme göre dememin sebebi ise böyle bir yargıtay kararı bulamamış olmamdandır.
Aksinin kabulü,içinden çıkılamaz bir durum yaratır.Yine bana göre aynı dosyadan konulu iki haciz sadece satış sürelerini kaçırmamak için yapılan bir eylem olup hakkın kötüye kullanılmasıdır.
Saygılarımla