Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 16:41   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Yılmaz,

Bekaret kavramını Ceza Yasası yenilenirken tartışmıştık. Yanılmıyorsam kadın HÇG de olmalı o forum.

Ben ısrar etmiştim. Medeni Yasada zaten olmayan, Yeni Ceza Yasasında ise eskisinin aksine "mayubiyeti müstelzim.." diye başlayan bir hüküm bulunmayan, bekaret kavramı bulunmayan ceza yasası da nazara alındığında, biraz zorlamayla da olsa, bekaret kavramının en azından hukuki anlamda tarihe gömüldüğünü , en azından kişisel olarak böyle anladığımı ifade etmeye çalışmıştım.

Kavram olarak yasada tanımlanmayan, üstelik eskisinde yer alıp yenisinde bulunmayan bekaretin izalesi kavramının, müeyyideye tabi olmadığı inancındaydım. Böyle düşünmeme neden de, ölümcül sonuçlara gebe kökleşmiş zihniyetin, yasal adımlarla belleklerden silinmesi gayesi olduğuna inanmamdı. Meclis, ölümleri, cinayetleri, intiharları önlemek adına, reform yapmıştı.

Sonra bir başka forumda (sanırım bir haber üzerine) konuyu yeniden tartışmıştık. Linkleri bulunca ekleyeceğim.

Anımsadığım kadarıyla yeni yasada da "beden veya ruh tamlığının ihlali" tanımı altında yaşamaya devam edecek. (Verilmiş bir karar olup olmadığını bilmiyorum. O vakit bulabildiğim kararlar, mağdurelerin "beden veya ruh tamlığının ihlal edilmiş sayılıp,sayılmayacağının saptanması" yönünde ilk derece mahkemelerinin kararlarının Yargıtay'ca bozularak, dosyaların uzman görüşü alınmak üzere adli tıbba sevkleri aşamalarındaydı.)

Saygılarımla...