Mesajı Okuyun
Old 09-11-2017, 11:48   #3
Avukat75

Yanıtınız için teşekkürler üstad.

Yalnız, senedin vadesi gelmemiş olması ve senet aslının icra kasasına alınmamış olması sebeplerine dayalı şikayet süresinin 7 gün olduğu yönünde kararlar okudum (Şu an elimde mevcut olmadığından paylaşamıyorum). Dolayısıyla bu sebeplere dayalı şikayet için süre geçmiş durumda.

Takip tek senede dayalı. Takip tarihinde ve ödeme emrinde dayanak gösterilen senedin tanzim ve vade tarihleri ile, icra dosyasında bulunan senedin tanzim ve vade tarihleri farklı. Yani bu durumda, sizin de belirttiğiniz gibi, takip talebinde gösterilen senedin icra dosyasına hiç ibraz edilmemiş olduğu, icra müdürünün de senedi hiç görmemiş olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Kaldı ki, senedin vadesinin 1 yıl kadar erken yazılmış olması sebebiyle 5 gün için 600 TL. kadar faiz işletilmiş durumda.

İİK md. 16/2; “Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikayet olunabilir.”

Eğer bu haller İİK 16/2 kapsamında değerlendirilirse, takibin veya ödeme emrinin şikayet yoluyla iptali için süre sorunu olmayacak. Ancak maddi hata olarak vs. görülüp 7 günlük şikayet süresi geçirilmiş de denilebilir? Benzer bir karar bulamadığım için emin olamadım. Saygılar.