Mesajı Okuyun
Old 26-07-2012, 21:41   #6
phantomagony

Alıntı:
Yazan genus non perit
ağır ceza mahkemesinde katılan vekili olarak davaya katıldım.sanık bir köy muhtarı idi ve müvekkile ait tarladan doğrudan gelir desteği aldığı için görevi kötüye kullanma suçundan dolayı ceza aldı.ancak sanık kamunun zararını giderdiği için hakkında etkin pişmanlık hükümleri ve cmk'nun 231.maddesi hükümleri uygulandı.bu nedenle karara itiraz etmedim.müvekkilde beni şikayet etti.hakkımda görevi kötüye kullanma suçunun şartları oluşmuşmudur?buna ilişkin yargıtay kararı varmı?

Bu tür olaylarda müvekkile karşı tüm önlemler alınmış ve gereken her türlü işlemler yapılmış olsa bile bu sonuçla karşılaşılıyor maalesef.
Şu anda hangi aşamadasınız bilmiyorum ama, sanık hakkında cmk 231 uygulanması hususunda bunu siz vekil olarak mı kabul ettiniz yoksa müvekkilinizin duruşmada beyanı mı alındı?
Siz kabul ettiğiniz için bu karar çıktı ise ve 231'in uygulanmasından sonra müvekkilinizden bu karara itiraz edilmeyeceğine dair muvafakat almamış iseniz sorumluluk doğabilir. Nitekim uygulamada temyiz edilmeyen kararlardan dolayı çok fazla meslektaşımız muvafakat almadığı için sorumlu tutulmaya çalışılmakta. Sizin olayınızda temyiz değil ve fakat belirli şartlarla itiraz müessesesi söz konusu olduğuna göre, bu durum lehinize kullanılabilinir mi? İşte bununla ilgili emsal kararlara ihtiyaç var. Ben baktım ancak bulamadım. Ulaştığım anda buradan yayınlarım..

Saygılar...