Mesajı Okuyun
Old 06-02-2013, 16:01   #1
Mefkure

Varsayılan Vasİyetnamenİn GeÇersİzlİĞİ İddİasi

Merhabalar.Müvekkilerimin babası 2009 yılının Nisan ayında noterde vasiyetname düzenliyor ve tasarruf nisabı dışındaki mallarını yarıssını bir çocuğuna diğer yarısını da öbür çocuğuna bıraktığını belirtiyor.Ancak vasiyeti yaptıktan 1 ay sonra yaklaşık olarak 15 adet dairesini torununa veriyor geri kalan 5 adet tarlasını da başka bir torununa veriyor.Muris 2009 yılı 12.ayında ölüyor.Vasiyetname 2012 yılının 12.ayının 29 unda mahkemece okunuyor ve mirasçılardan hiç biri itiraz etmiyor.Murisin mirasçılarından olan müvekkilim vasiyetnamede kendisine özel olarak vasiyet edilen bir mal olmadığı için 15 adet daire ve 5 tarl adışında kaln maldan ancak alabileceğini alıyor.Burada ki sorum şu müvekkil vasiyetnamenin açıldığı duruşmaya gitmiyor ve 1 aylık yasal süre içerisinde vasiyetnameye itira etmiyor.Ancak ben vasiyetnameden sonra murisin 2 tane muvazaalı işlemi dolayısı ile zaten vasiyetnamenin geçersiz olduğunu bu nedenle muris muvazaasına bağlı olarak tapu iptali tescil davsı açıp kanun gerği alması gereken oranı alabileceğini düşünüyorum.Yardımda bulunan herkese teşekkür ediyorum...