Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 13:53   #10
detay82

Bir avukatın, dava üzerindeki etkisinin tartışılmaya açılması bile bir avukat olarak beni üzdü. Davanın ya da savunmanın temelini hazırlayan avukattır. Özellikle özel hukukta bütün sorumluluk neredeyse avukatın üzerindedir. Davasını titizlikle, özenle açan ve takip eden avukatların daha hızlı ve doğru neticeler aldıkları ortadadır.

"Avukatlık mesleğinin değişmez ilkelerinden biri de şudur: Dava, açılırken kazanılır veya kaybedilir. (Bu demektir ki avukat hazırlık safhasında çekişmeli hukuk problemini bizzat inceleyecek ve gerekirse daha yetkili ve tecrübeli hukukçulardan alacağı hukuki mütalaalar yardımı ile çözecek, bütün belgelerini, delillerini tamamlayacak ve dava strateji ve taktiğini dava açmadan kesinlikle tespit edecektir. Böyle bir hazırlık yapmadan davacı veya davalı vekili olarak bir dava sorumluluğunu taşımak, mesleğine ve hukuka saygılı bir avukata yakışmaz.)

Avukat, her olayda bizzat çizeceği dava stratejisi ve taktiğine göre, bir satranç oyuncusu gibi, hangi safhada hangi bilgi veya belgeyi kullanacağını önceden tespit etmelidir." syf. 176 Hukukta Öğretim-Kaynaklar-Metod Problem Çözme Prof. Dr. Yaşar Karayalçın

Ancak mesleki bilgi, anlayış ve kavrayışına güvenilmeyen bir hakim, avukatlar ve taraflar için, bir kabustur. Karayalçın, dekanlık görevini ifa ederken, en az otuz yıl hakimlik yapmış bir Yargıtay üyesinin, Dekanlık'a gelerek; 'kötü hakime düşmek ne demekmiş, bunu anladım ve size bunu söylemeye geldim' demesi unutulmaz, fakat acı bir hatıradır. a.g.e. syf. 177

Saygılarımla.