Mesajı Okuyun
Old 17-10-2010, 05:42   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Teoman Özkan
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce forumda sadece bu konuya ait bir tartışma göremediğim için yeni konu olarak açtım.

Kambiyo senetlerine mahsus takip yoluyla icra takibi yaptım. Borçlu borca ve imzaya itiraz etmedi ve kesinleşti. Kefil imzaya itiraz etti, hakim takibin durdurulmasına karar verdi.

Ortada kesinleşmiş bir alacak var. Alacaklı borçluya güvenerek bonoyu almış. Zaten borçlunun itirazı da yok. Büyük bir olasılıkla kefil bölümüne de borçlunun kendisi imzalamış gibi görünüyor. Tabi bu yargılamanın sonunda ortaya çıkacak. Alacaklı borçluyu tanıyor, imzasını biliyor ve senedi güvenerek alıyor. Ancak kefili tanımıyor ve yanında imzalamamış.

Bu durumda mahkeme, kefilin imzasına itirazını kabul ederek, alacaklıyı kötü niyet ve ağır kusurundan dolayı tazminat ve para cezasına mahkum eder mi?

Şimdiden yanıtlayacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Hakim kefil yönünden takibin durdurulmasına vermiştir diye düşünüyorum.
Lehtar müvekkiliniz ise; yani müvekkiliniz ciranta değilse kefilin imzasının ona ait olup olmadığını bilebilecek durumda olduğundan kötüniyetli sayılacaktır. Bu yüzden para cezası ve tazminat ödemek zorunda kalabileceğini düşünüyorum.