Mesajı Okuyun
Old 04-04-2008, 16:46   #2
Kemal Yıldırım

Yükseköğretim Öğrenci Disiplin Yönetmeliği:

Alıntı:
m. 14: "Soruşturmanın Süresi:

Madde 14 - (Değişik fıkra : 08/06/2006 - 26192 Yön/2.mad)Disiplin soruşturmasına olayın öğrenilmesini müteakip bir ay içinde başlanır. Soruşturmanın; soruşturmacı tayini suretiyle yapılması halinde, soruşturma kararı geciktirilmeden soruşturmacıya bildirilir. Soruşturma, onay tarihinden itibaren iki ay içinde sonuçlandırılır.

Soruşturmanın bu süre içerisinde bitirilmemesi halinde soruşturmacı, gerekçeli olarak ek süre verilmesi talebinde bulunur. Soruşturma emrini veren disiplin amiri uygun bulduğu taktirde soruşturma süresini uzatabilir."

Alıntı:
m. 34: "Zaman Aşımı:

Madde 34 - Bu yönetmelikte sayılan disiplin suçu niteliğindeki fiil ve halleri işleyen öğrenciler hakkında bu fiil ve hallerin işlenildiğinin soruşturmaya yetkili amirlerce öğrenildiği tarihten itibaren :

a - Uyarma, kınama, yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezalarında bir ay içinde,

b - Yükseköğretim kurumundan bir veya iki yarıyıl için uzaklaştırma ile yükseköğretim kurumundan çıkarma cezalarında altı ay içinde,

disiplin soruşturmasına başlamadığı takdirde, disiplin cezası verme yetkisi zaman aşımına uğrar.

Disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren, nihayet iki yıl içinde disiplin

Cezası verilmediği takdirde, ceza verme yetkisi zaman aşımına uğrar. Ancak, disiplin amir veya kurulu, bir adli yargı hükmüne ihtiyaç duyduğu hallerde; bu zaman aşımı süresi adli yargı hükmünün kesinleştiği günden itibaren başlar. Anılan ihtiyaç, yetkili disiplin amir veya kurulunun alacağı bir ara kararı ile tespit edilir."

Yönetmelikte iki ayrı soruşturmaya başlama süresi öngörülmüştür. Ancak bu farklılık 14. ve 34. maddelerdeki farklılıktan kaynaklanmamaktadır. 34. maddede düzenlenen ilk süre uyarma, kınama, yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezalarında bir aylık süre, Yükseköğretim kurumundan bir veya iki yarıyıl için uzaklaştırma ile yükseköğretim kurumundan çıkarma cezalarında altı aylık bir süre öngörülmüştür.

Dolayısıyla uyarma, kınama, yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezalarında 6 aylık sürenin uygulanması gibi bir durum sözkonusu olmayacaktır. Bunun yanı sıra 34. madde yapılan ayrım göz önüne alındığında daha özel bir düzenleme niteliğindedir. Öncelikle dikkate alınmalıdır.

Sizin olayınızda, m. 9-m' de "Sınavlarda kopya yapmak veya yaptırmak veya bunlara teşebbüs etmek" denildiğine göre ve sınav durumu söz konusu olmadığına göre m. 7-a' nın uygulanması yoluna gidilebilir, m. 9-m uygulanamaz. 7. maddede belirtilen fiiller kınama cezasını gerektiren fiillerdir. Yani 1 aylık soruşturma süresi uygulşanacaktır. Ancak bu bir aylık süre "...bu fiil ve hallerin işlenildiğinin soruşturmaya yetkili amirlerce öğrenildiği tarihten itibaren..." başlar. Asıl zamanaşımı süresi ise 2 yıldır. Yani fiilin işlendiği tarihten itibaren 2 yıl geçtikten sonra öğrenilse bile artık soruşturmaya başlanamayacaktır.

Saygılarımla..