Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 14:05   #59
oguzhand0

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağına itiraz davası sonuçlandı.

Evet şu anda ki mutluluğu anlatmama imkan, tarif yok. Biliyorum belki çoğunuza garip gelecek ama aptalca mutluluk içindeyim. Aralığın 5’inde itiraz ettiğim “fahri müfettişin tescil plakasına göre kestiği park cezası”nın iptal edildiğine dair tutanak elime geçti.

En baş itiraz ettiğim dilekçe şeklini sonra da sonuç dilekçesinin bir kısmini yapıştırıyorum.

İtiraz Dilekçesi

13.02.2007

2. SULH CEZA MAHKEMESİNE
ESKİŞEHİR

İlgi: 25.12.2005 tarihli DV 65894 seri nolu Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

Bahse konu Trafik Ceza Tutanağı; 25.12.2005 tarihinde, İlimiz Kırım Caddesi no:2 önünde, 26 KZ 001 plakalı aracıma, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61/1B maddesi dolayısı ile
C 757642 nolu Fahri Trafik Müfettişi tarafından; tescil plakama göre işleme konmuştur.
Trafik cezasının tebligatı bana ceza işleminin yapılmasından 360 gün sonra yapıldığı için o gün hakkında mahkemenize savunmam için sunabileceğim tüm delil ve şahitler hatırımdan çıkmıştır.Bu durum da benim Trafik Cezasına karşı kullanabileceğim itirazı tamamen etkilemektedir.Kaldı ki; Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkındaki Yönetmelik’ in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerektiği belirtilmiştir.Ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan geçirilmiş olduğu gözükmektedir.
Sonuç olarak gıyabımda kesilen bu trafik cezası Yönetmelikte belirtilen 7 günlük süreden çok daha uzun süre sonra tarafıma tebliğ edilmiş ve savunma hakkım büyük ölçüde kısıtlanmıştır.Bu nedenle trafik cezasının iptalini istemekteyim.

Bilgilerinize Arz Ederim.

Davacı

Aynur SAYAR

Tebliğ Dilekçesi

TÜRK MİLLETİ ADINA
Muteriz Aynur Sayar 26/12/2006 tarihli dilekçesi ile Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 710040 ve 743718 sıra nolu trafik ceza tutanakları ile idari yaptırım kararlarına itiraz etmiş olmakla;

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :

Cezaların şahsiliği ilkesi gereği bizzat trafik suçunu işleyen kişinin tespiti gerekirken gıyapta kesilen ceza tutanaklarının iptaline karar verilmiştir.

KARAR :

1-) Cezaların şahsiliği ilkesi gereği bizzat trafik suçunu işleyen kişinin tespiti gerekirken gıyapta kesildiği anlaşılmakla itirazın kabulüne, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 710040 ve 743718 sıra nolu ceza tutanaklarının İPTALİNE,
2-) Kararın taraflara tebliğine,
3-) Bu dava için yapılan 2 adet davetiye giderinden oluşan 8 YTL yargılama giderlerinin davalı idareden alınarak hazineye irat kaydına,
Evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda 5236 Sayılı 28 / 9 maddesi gereğince kesin olarak karar verildi. 02.04.2007

Son olarak; itiraz dilekçesi hazırlarken benden hiçbir yardımını esirgemeyen THS ailesine; özellikle özel mesajlarımı bıkmadan cevaplayan Sayın Suat Ergin‘e ve Sayın Duygu Keleş’e çok teşekkür ederim.

İlk davamı kazandım mı ne ?