Mesajı Okuyun
Old 10-02-2009, 16:23   #62
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Saim Abi,

Buradaki örnekte Hocanın dikkat çektiği nokta esasında sözleşmenin konusu değildi. Bunu belirtmeyi unuttum. Anlatmak istediği şey genel ilkeydi. Şekil şartlarını bir kenara bırakacak olursak bu menkul satımı olur, kira sözleşmesi olur vs. Örneği kira sözleşmesi diye de değiştirebilirim

Elbette ki iki kişi arasında imzalanan sözleşmeler emredici hukuk kaidelerine (BK.20) aykırı olmadıkça taraflarını bağlar ve taraflar, taraf ehliyetine haiz ise, sözleşme mutlak suretle geçerli olur.

Sözleşmenin geçerli olarak kurulması, diğer tarafa bildiğin gibi şahsi talep hakkı bahşeder.

hal böyle olmasına rağmen, geçerli bir sözleşme ile bir edim yükümlenen kişi, sözleşme konusunun kendisine ait olmaması nedeniyle edimini ifa edemeyedebilir ve bu durumda sözleşme dairesinde diğer akide karşı sorumlu olabilir...

Bunlar farklı şeylerdir.

Bakınız BK.38. madde yetkisiz temsili düzenler ve temsil olunanı akdin bağlamayacağını ortaya kor. Mal benimse ve ben malı sözleşme beni bağlamadığı için teslim etmiyorsam siz yetkisiz temsil ile benim malımı sözleşme konusu yapıp, başkasına teslim edemezsiniz ki ben bunu ifade etmek istiyorum.