Mesajı Okuyun
Old 19-01-2008, 01:22   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
İşte evrensel sözcüğünü kullanmamızdan daha çok, mahiyetini keşfetmekten çok aciz olduğumuz konularda inkarcı ve ukala davranmamız sorgulanması gereken esas husustur...

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Evrensel sözcüğü karşıtı olarak düşünülen Dünyasal ifadesinin ne kadar sığ olduğu dikkatinizi çekmiştir sanırım. Evrensel değerler yerine Dünyasal değerler ifadesi ancak ve ancak uzaylılara karşı kullanılacak bir terim olurdu.

Uzun süre Türkiye dışında yaşamamdan olsa gerek, bazı yazılanları anlamakta zorluk çekiyorum. Yukarıdaki birinci alıntı da bu türden örneklerden bir tanesi. Kim neyin mahiyetini keşfetmekten aciz? Kim neyi inkar ediyor?

Eğer burada söz konusu olan Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın belirttiği 'evrensel hukuk' kavramı ise, düşüncesine katıldığımı belirtmek isterim. Evrende başka canlıların yaşayıp yaşamadığını, eğer yaşıyorlarsa biz insanlarda olduğu gibi bir zekaya, akla, etik değerlere ve bir hukuk sistemine sahip olup olmadıklarını bilmeden onlarada kendi hukukumuzu ve değerlerimizi mal etmek, kendi kendimizi dev aynasında görmekten başka birşey değildir. Ben 'evrensel değerler' ve 'evrensel hukuk'gibi kavramların, insanların kendi kendilerini evrenin efendileri olarak görmelerinden kaynaklanıyor düşüncesindeyim.

İkinci alıntı: Evrensel hukuk demekle kendi hukukumuzu uzaylılara dayatmış olurduk. Uzaylılar 'sizin hukukunuz ve değerleriniz değil, bizimkiler evrensel' derse ne yapacağız.

Evrensel yerine kullanılan veya kullanılabilecek bir 'dünyasal' kavramının hangi kıstaslara göre 'sığ' olacağını merak ettim.

Ben tam olarak bilmiyorum, 'başka dillerde de bizde olduğu gibi kendi değerlerini veya dünyadaki değerleri evrensel ilan etme eyilimi var mı acaba'?

Saygılarımla