Mesajı Okuyun
Old 09-02-2012, 01:06   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Meslektaşım; öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, İspanya gibi Avrupa Birliği'ne üye bir avrupa ülkesinin ceza hukuk sistemi ile bizim ceza hukuku sistemimiz arasında genel hükümler bakımından derin farklar olduğunu sanmıyorum. (Yine de, İspanya'nın ilgili ceza mevzuatını incelemekte fayda olabilir.) Buradan hareketle; İspanya'da, tutuklu ve hükümlü gibi birbirinden ayrı iki kavramın aynı kefeye konulacağını hiç zannetmiyorum. Vasi tayini için açacağınız davada, davalının hükümlü mü yoksa tutuklu mu olduğunu Mahkeme aracılığıyla tabii ki sordurabilirsiniz. Ama ek olarak mahkeme aracılığıyla, davalı hakkında karar verilip verilmediğini ve verilmiş ise bu kararınkesinleşip kesinleşmediğini sormak suretiyle daha somut bir sonuç elde etmiş olursunuz. Dahası, tutuklu, hükümlü ikileminden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca; benim de başıma böyle bir olay gelmemekle birlikte, bence davalı Türk vatandaşı ise ve hakkında kesinleşmiş mahkumiyet ver ise ve bu mahkumiyeti de 1 yılı geçmemiş ise, kısacacı hakkında vasi tayini gerekiyorsa, mahkemeden vasi tayini talep edilebileceğini (yabancı bir ülkede cezaevinde de olsa) düşünüyoru. Ek olarak, suçun niteliği de önemli olabilir. Burada MÖHUK ile iki ülke arasında bu konuya ilişkin karşılıklı anlaşma olup olmadığını araştırın (www.adalet.gov.tr'den bulabilirsiniz.)
Umarım faydalı olabilmişimdir. Saygılarımlaaa..