Mesajı Okuyun
Old 07-03-2007, 01:08   #18
Admin

Sayın mutlakadalet,

Sizi tebrik etmeme izin veriniz, lütfen.. Mantığınız harikaydı ve olayı dedektif gibi çözdünüz. (Sayın Av.H.Sancar KARACA size de tebrikler, siz de bayağı bir yaklaştınız!)

Bu arada ben de bu konuyu unutmuştum, onu da bana hatırlattınız, aklımdayken ne olduğunu anlatayım hemen:

Olay sizin söylediğinize oldukça yakın şekilde gelişti: İstanbul'un bir ilçesindeki bir İcra Dairesinde aynen böyle bir talep açtık ve dosyayı İcra Müdürüne verdiğimizde, icra müdürü bu talebin parayı borçluya iade etmesini gerektirdiğini, paranın alacaklı vekiline ödenmesi anlamına gelmediğini iddia etti.

Müdüre göre paranın alacaklı vekiline ödenmesi için talebin "Dosyadaki paranın tarafına ödenmesini talep etti." şeklinde kaleme alınması gerekiyormuş. "Dosyadaki paranın kendisine ödenmesini talep etti." cümlesindeki kendisine ibaresinin bu cümlede borçluyu nitelendirdiği görüşünde. Borçlu bu cümlenin ne öznesi, ne nesnesi ve hatta ne de gizli öznesi iken kendisine zamiri burada nasıl borçluyu nitelendirir ben anlayabilmiş değilim.

Ancak görüldüğü üzere kötü komşunun insanı ev sahibi etmesi gibi, icra dairelerinde geçirilen güzel bir gün de, insanı dilbilgisi sahibi edebiliyor. Zira bu olaydan sonra zamir nedir, zamir türleri nelerdir, kendisi ibaresi neden kişi zamiri grubundadır ve dönüşlülük zamiri olarak adlandırılır öğrenmiş bulunuyorum. Ama tabii bu bilgi size icradan para çekme konusunda bir fayda sağlamıyor, o parayı dosyadan almak istiyorsanız, dilbilgisi kuralları ne derse desin, talebi Sayın Müdürün belirttiği şekilde yeniden açmanız gerekiyor.