Mesajı Okuyun
Old 04-12-2008, 01:14   #46
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Kimse dahi değildir. Küçük adamlar, büyük adamlara böyle bir lakap takmışlar; o kadar.

Sayın Aladağ, haklısınız küçük adamlar var ve büyük adamlar var. İki grubun arasındaki fark küçüklük ve büyüklük.

Küçük adamlar büyük adamlara dahi demese bile aradaki küçüklük büyüklük farkı ortadan kalkmaz. Biri büyüktür diğeri küçüktür.

Büyük adam olarak bildiğim kişilere hayranımdır. Bu hayranlığa bazen de kıskançlık ve gıpta karışıyor, ben onların yaptıklarını yapamıyorum diye. Kolay kolay pes etmeyen, dünyada benden başka büyük yoktur düşüncesinde olan birisi olmama rağmen, büyük adam olarak kabul ettiğim kişilere karşı olan sıradanlığımı işime gelse de gelmese de kabul ettim bir yerde. İyiki sağlıklı bir kendime güven duygum varmış, o da olmasa yandım gitti, büyüklüklerini kabul etmek zorunda kaldığım kişilerin çokluğu karşısında. Benim de başka alanlarda kendime göre yeteneklerim var diye avutuyorum kendimi, doğru olup olmadığı konusunda kesin bir kanaatim olmasa bile.

Bir Leonardo da Vinci, bir Mimar Sinan büyüktürler ve dahidirler. Büyüklükleri ve dahilikleri aradan asırlar geçmesine rağmen herkes tarafından kabul edilen kişilerdir. Bu herkes dadiklerimin içinde benim gibi mimarlığın 'M'sinden anlamıyanlar olduğu gibi, mimarlığın kitabını yazan kişiler de var.

Karl Jaspers yirminci yüzyılın büyük filosoflarından birisi olarak kabul edilir. Jaspersin iki ciltlik 'Die Grosse Philosophen'(Büyük Filosoflar) adında, büyük filosofların hayatını ve eserlerini anlattığı, iki ciltlik bir yapıtı var. Eser Jaspersin ölümü dolayısıyla tamamlanmamış. Jaspersin tanıttığı büyük filosoflar arasında Sokrat, Buda, Konfiçyüs, İsa, Eflatun, Augustin, Kant, Anakimander...var. Kabul ediyorum ve bü kişilerin yanında kendimi küçük görüyorum. Çağlardan ve milyarlarca insan arasından sıyrılıp gelen ve günümüzün düşünce yapısına damgalarını vuran kişiler. Ben veya başkası bu kişileri kişileri 'dahi' olarak tanımlamış veya tanımlamamış önemli değil bir yerde. Bu tanıma veya tanımama onların büyüklüklerine gölge düşürmez.

Saygılarımla