Mesajı Okuyun
Old 03-12-2008, 22:54   #39
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Büyük adama dahi demek, büyük olmayanları küçük mü yapar?

Hayır. Küçük adam, büyük adama "büyük adam" dediği için küçük adamdır. Ayrımı ben yapmıyorum, o (küçük adam) yapıyor.

Alıntı:
Öküzün boynuzlarındaki tepsiye inanan, bilgi ve algısı yetersiz olan, mutlaka aşağılık mıdır?

Dahi-dahi olmayan, büyük-küçük adam tartışmasında "aşağılık" gibi bir sıfat kullanmadım; alenen kullanmam da. Büyük-küçük adam farklılığı bir toplumsal yanılsamaya dayandığından, bence geçerli bir ayrım da değildir. İnsanlar arasındaki farkı ben böyle bir (ya da bir kaç) sözcükle ortaya koymam.

Alıntı:
Akıl+Sezgi+Çalışma+Sabır+İnatçılık ve nihayet, geçmiş deneyimlere kıyaslandığında benzersiz ve yaşanan ana göre deneyimlenmemiş fikirlerini kanıtlayarak buluşa dönüştürmek, yalnızca büyük adamlıkla açıklanabilir mi? Bu yetilerden herhangi birine sahip olmayıp da , milyonların imkansız dediğini reele dönüştüren karşısında, geri kalan milyonlar küçük adam mıdır?

Büyük adamlığın, küçük adamlarca takılmış bir lakap, bir niteleme olduğunu kabul ettiğiniz an, dahi (ya da büyük adam) denilen kişinin, sizin belirttiğiniz niteliklerden en azından bir kısmına sahip olup, bir farklılık yarattığı ve diğerlerince (küçük adamlarca) böyle taltif edildiği daha anlaşılır olur. Herhangi bir başarı, çalışma, merak, sabır ve azim olmadan gerçekleşemez. Başarı olmayanın (çeşitli nedenlerle) başarı gibi algılanması dışında elbette.

Alıntı:
Hepsini geçiyorum, her dahi, büyük adam mıdır?

Adam olmak nedir, büyük adam olmak nedir?

Her büyük adama büyük adam muamelesi yapıldığından, öyledir. Dahi yoktur; küçük adamlarca büyük adam olarak nitelenenler vardır.
Başarı ödülünü her zaman alır; ödül bazen mantıkdışı olsa da. "Dahi" ya da "büyük adam" olmak bu ödüllerden biridir.