Mesajı Okuyun
Old 02-01-2007, 21:41   #9
kağanulaş

Alıntı:
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Ankara, 26/06/2001

BARO BAŞKANLIĞI
...................................

GENELGE 2001/8

1136 Sayılı Kanuna 4667 sayılı Kanunla eklenen 56. maddesi "Avukatlar veya Avukatlık Ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir" hükmünü içermektedir.

Yönetim Kurulumuzun 22.06.2001 tarih ve 176-3 sayılı kararı ile tüm barolarımız için örnek oluşturacak "Yetki Belgesi" ekte sunulmuştur. Bu belge vekaletname hükmünde olması sebebiyle 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 27. maddesi gereğince "Vekalet Pulu" yapıştırılması zorunludur.

Yetki Belgesi; vekaletname örneği ile birlikte sunuluyorsa, ayrıca bu vekalete pul ypıştırılması dayanak olması nedeni ile zorunlu değildir.

Saygılarımla.

Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Av. Özdemir Özok
(İMZA)

Arkadaşlar ben bir kaç mahkemeye bu genelgeyi verip vekaletnameyi pulsuz yetki belgesini pul yapıştırıp vermiştim, hakimler pek bişey anlamadı, aman avukat bey bizi uğraştırmayın sırf bu yüzden dosyayı geri göndermesinler dediler ben de fazla uğraşmadım. Aslında herkes dikkat etse bu pul işindeki karışıklık çözülebilir.