Mesajı Okuyun
Old 09-08-2004, 10:31   #3
Av.Kadir

Sevgili Judge,

Bu forumu aktif olarak takip eden hukukçuların pek çoğunun tatilde olduğunu hatırlatmak isterim.
Bu sitedeki dostlarımın duyarlı oldukları için hukukçu olduğunu da bir hukukçu olarak bilmeniz gerekir diye düşünüyorum. Çünkü hukuk ,bu işe gönül verenlerin sadece geçim kaynağı değildir. Bence bir insan, yolunda gitmeyen birtakım işlere dur demek,haksızlıkların önüne geçebilmek için hukukçu olur. Ama meslek hayatınıza başladığınızda görecekseniz ki bu meslek zaman yel değirmenleriyle savaşmaya dönüşecektir. Örneğin önyargılı bir hakimin dosyadaki tutumuna karşı siz avukat olarak ne yapsanız boştur. Onun vereceği karar zaten bellidir. Ya da iş yoğunluğu gibi bazı bahanelerle hazırlık soruşturmasını üstün körü yapan bir savcının iddianamesinin düzeltilmesi ve gerçeğin ortaya çıkarılması hakim olarak sizin yıllarınızı alacaktır. Örnekleri her meslek ve hukukla ilgili her kuruluş için çoğaltmak mümkündür.
Bu site yeldeğirmenleriye savaşmaktan yorulan ama asla yılmayan değerli hukukçu dostlarım sayesinde vardır. Ancak bu sitenin her soruya cevap verileceği yönünde bir taahüdü yoktur.
Sınav tarihleri ile ilgili tespit ve görüşlerinizde haklı olabilirsiniz. Ancak yinede Ankara Üni.Hukuk Fakültesi öğrencilerine özel bir durummuş gibi düşünmenizi yadırgadım. Sonuçta bütünleme ve tek ders sınav tarihleri bildiğim kadarıyla bütün fakültelerde birbirine yakın. Örneğin ben Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden diplomamı 26.08.1997 tarihinde aldım. Genel olarak mezuniyetler eylül ayı içinde net olarak belli oluyor. Birde kadrolaşma ve Ankara Üni.hukuk Fakültesi arasındaki bağlantıyı anlayamadım. Diğer fakültelerde okuyan öğrenciler iktidara daha mı yakın?
Hukukçu sakin olmalı,aklı selim davranmalı,kelimelerini özenle seçmelidir.
Okul ve iş hayatınızda size başarılar dilerim.