Mesajı Okuyun
Old 03-03-2011, 00:34   #10
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Nafaka artırım davalarında davacı için temyiz sınırı ret edilen miktarın yıllık tutarı , davalı içinse kabul edilen yani arttırılan miktarın yıllık tatarı esas alınarak hesaplanır .
Cevabım HUMK.Madde 427 maddesine uygundur.Bu durumda temyiz sınırı davacı ve davalı yönünden farklı olmaktadır. B.KURU'nun Usul hukuku 2006 sh: 747'de verdiği örnekler de bu doğrultudadır.
Kural sadece nafaka için değil tüm alacak davaları için geçerlidir. Ancak karşı tarafın temyizi halinde temyiz hakkı olmayan tarafda cevap dilekçesinde itirazlarını ileriye sürebilir.

HUMK.madde 427/3 "Miktar vedeğeri bir milyar lirayı geçmeyen ...alacak davalarına ilişkin nihai kararlar kesindir"
HUMK.madde 427/4 "Alacağın tamamının dava edilmiş olması halinde, hükümde, asıl isteminin kabul edilmeyen bölümü bir milyar lirayı geçmeyen tarafın temyiz hakkı yoktur; şu kadar ki karşı tarafça temyiz yoluna başvurulması halinde, düzenleyeceği cevap dilekçesinde temyize ilişkin itirazlarını ileri sürmesi mümkündür."

HGK.2 ve 3.HD.lerinin nafaka davalarında temyiz sınırı olduğu ve yıllık nafaka miktarına göre belirleneceğine dair yerleşen pekçok kararı bulunmaktadır. 3.HD.üyüsi Erkan ERTÜRK'ün Uygulamada Nafaka Davaları isimli eserinde de aynı husus yazılıdır. (cido86) nın yayınladığı HGK. 15.07.2009 T. 2009/3-352 E. 2009/348 sayılı kararındaki "nafaka davalarının hukuki niteliği ve hükmedilecek miktarın takip eden yıllar için istenebilecek nafaka miktarına etkisinin ard etkisi nedeniyle nafaka davalarında temyiz sınırı olmayacağı" şeklindeki bir görüşü destekyen başka bir yargısal karar veya bilimsel görüşe ben rastlamadım. Belki olaya özgü bir karardır.Diye düşünüyorum.