Mesajı Okuyun
Old 10-02-2008, 23:57   #75
süleyman zengin

Bu konu çok tartışıldı. Burda vekalet ücretine vekalet ücreti alınacak diyenler Esas: 1942/34
Karar: 1944/21 sayılı içtihadı birleştirme Genel Kurul Kararını dayanak göstermektedirler. Ancak, bu karar verildiği zaman Avukatlık Kanunun 164/son maddesi meriyette yoktu. Yanı önceleri mahkelerinin taktir ettiği vekalet ücreti müvekkile aitti. Son uygulamalar hüküm taraflar arasında kurulur gerekçesine dayanılarak ilamda vekalet ücreti müvekkkil adına taktir ediliyor ama Avukatlık Kanununun mezkur maddesi de bu ücretin vekile alit olduğunu belirtiyor. Hal böyle olunca ilamda taktir edilen vekalate ücretini avukat tahsil ettiği zaman müvekkiline vermiyor kendi alacağına kavuşumuş oluyor. Şekil şarti olarak da sadece müvekkilinin vekaletnamesine ihtiyaç duyuyor.

Bence de vekalet ücretine vekalat ücreti olmaz diye düşünüyorum. Velev ki akşini düşünelim şik bulmuyorum.Avukatlar adaletin bir parçası olduğu malumdur.Salt para kazanmayı düşünmemek lazim. Bizler vekalet ücretine vekalat ücretini vatandaşa anlatamiyoruz. Bir de olaya bu durumdaki vatandaş gözü ile bakmak gerekir diye düşünüyorum,