Mesajı Okuyun
Old 13-10-2010, 12:28   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Ergin,

Anlatmak istediğiniz şey ben derdestlik itirazı üzerine süre verdim ve davayı kesinleştirmelerini bekledim; görevsizlik kararı kesinleşti ve o mahkemeden davalı da bana dosyayı getirdi; elimde iki dosya var şeklinde ise; bu ahvalde davalı tarafından bana getirilen dava, yeni bir dava değildir ve tüketici mahkemesinde ikame olunan davanın devamıdır. O davanın ikame tarihinde derdest bir dava olmadığına göre davalı bana o dava üzerinden (11 no'lu mesajınızdaki gibi) derdestlik itirazında bulunamaz; bulunsa da reddederim(bu bir ).

Örneğiniz anladığım şekilde ise; burada süre verdiğim davada görevsizlik kesinleştirilip elime usulüne uygun davalı tarafça dosya gönderildiğine göre elimdeki dosyadaki derdestlik itirazını kabul ederim; sebebi de bana usulüne uygun getirilen dosyanın ilk dosyanın devamı olması hasebiyle, bu dava tarihinde derdest dosya olmasıdır. Diğer taraftan (somut olayda) yargılamasını bitirdiğim dosya bu dosyanın içine delil olarak girecektir (çünkü sayın batur77 yeterince çekmiştir ). Böylece maksimum 2 celsede yine dosya hakkında karar vereceğim(bu da iki)
Neticeten "ütopik örneklerinize rağmen " her halükarda kaybedilen zamandan başka bir şey değil Ve Sayın Batur77 nin ilaç içmesini gerektirecek bir şey yok (diye düşünüyorum ).

P.S: Not verecek misiniz?

Saygılar...

Konu bunlar değil.

Sayın batur77'nin sorusuna cevap arayalım lütfen. Soruya göre, tüketici mahkemesinde açılmış ve görevsizlik kararı verilmiş bir dosya var. Bu dosyada ne dava dilekçesi, ne de karar davalıya tebliğ edilmemiştir.

İlk dosya öylece duruyorken, Sayın batur77 harcını yatırarak ikinci bir davayı asliye hukuk mahkemesine açmıştır. O da derdesttir. Davalı hala ilk davadan ve karardan haberdar değildir.

Alıntı:
Yazan Baki Kuru
"Davacı, hakkında görevsizlik kararı verilen davaya görevli mahkemede devam edilmesini istemek yerine, görevsizlik kararının kesinleşmesinden önce, görevli mahkemede (harcını vererek) aynı davayı yeniden açarsa, o zaman, davalı derdestlik itirazında bulunabilir. Fakat, derdestlik itirazının incelenebilmesi için, birinci davada verilen görevsizlik kararının kesinleşip kesinleşmeyeceğinin beklenmesi gerekir. Görevsizlik kararı kesinleşirse, derdestlik itirazı reddedilir; görevsizlik kararı (Yargıtayca) bozulur ve mahkeme, bu bozmaya uyarsa, o zaman, derdestlik itirazının kabulüne karar verilir. (Hukuk Muhakemeleri Usulü, Prof.Dr. Baki Kuru, Cilt 1)."

Hocamızın görüşünü tekrar alıntıladım. Yine Hocamıza göre, görevsizlik kararı verilmesinden sonra dosyanın, davalı tarafından da görevli mahkemeye gönderilebileceği izahtan varestedir.

Sayın batur77'nin muhatabı ilk davayı öğrendiğinde, dosyayı görevli asliye hukuk mahkemesine gönderse ne olacaktır? Sorum bu...Böylece tarafları ve konusu aynı olan 2 dava da asliye hukuk mahkemesinde derdest olmayacak mıdır? Hatırlatayım, dosya temyize gönderilmemiştir.

İkinci davanın mahkeme hakimi olsanız ve derdestlik itirazı olsa ne karar verirdiniz?