Mesajı Okuyun
Old 30-06-2008, 17:31   #8
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Av.Ünzile Küçüköner
Eş evlilik birliği içerisinde karşı eşten olan hak ve alacağını istememiş ise, BK md.132 / b.3 md. gereği bu alacak için evlilik birliği devam ettiği sürece zamanaşımı işlemeyecektir. Evlilik birliği devam ettiği sürece, böyle bir yola gitmek istemeyen eş için alacağın zamanaşımına uğraması tehlikesi yaratılmamıştır. KILIÇOĞLU, A. (2002). Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi.sf 32,33

Sayın meslektaşım,
Kanun bu konuda açıklık getirmediğinden ve mal rejimine ilişkin talepler 1.1.2002 tarihinden itibaren talep edilebilir hale geldiğinden,uygulama 2002 tarihli kitaplardan farklı gelişmektedir,diye düşünüyorum.

Davalar çoğaldığında,bu tür talepler yargı merciilerinde daha fazla dinlenir olduğunda,kanun boşluklar gerek Yargıtay gerek öğreti tarafından doldurulabilir.

Bu nedenle Sn.Kılıçoğlu gibi bu maddenin uygulamasında on yıllık zamanaşımını "Boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren " şeklinde algılayacaklar olabileceği gibi, "mal rejiminin herhangi bir şekilde tasfiye edilmesinden itibaren 10 yıl " şeklinde yorumlayacaklar olabilir diye düşünüyorum.

Yeni kanunumuz evliliği,eskiye oranla farklı "ekonomik birliktelik ", "ekonomik sözleşme " şeklinde yorumladığından asıl 2012 yılından sonra zamanaşımı ile ilgili uygulamanın ne olacağının netleşeceği de söylenebilir,diye düşünüyorum.

Saygılar