Mesajı Okuyun
Old 18-11-2011, 00:38   #295
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Meslektaşım,
Bir önleme aramasında Ankara Barosu üyesi meslektaşımız Av.VURALDOĞAN'IN üzeri aranmıştı. Bakanlık, idare mahkemesinde manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Temyiz sonucunu bilmiyorum. .
Adliye girişindeki önleme amaçlı olarak çantamızı cihaza koyduran görevli hakkında Ceza Kanunu'nun 120.maddesini işletiriz. Verilen hükme göre bir yön belirleriz. Böylece, mesleki hassasiyet-alınganlık dengemizi başkası kurar. Kurtuluruz Üstadım.

İyi geceler Üstadım,
Ben avukatın idari önleme aramalarından da muaf olduğu kanısındayım.
Yine güvenlik riski bahanesi öne sürülerek idari-önleme nitelikli adliyede avukatı aramaya ilişkin görüşlerimi hem bu başlık hem de konuya benzer bir-iki başlık altında ayrıntılı olarak belirttim...
Avukatın üzeri sadece, 1136 sayılı yasadan daha özel nitelikli olduğu için bir ceza evlerine girerken ( sadece kabul etmesi halinde el ile aranabilir-cihaz uyarı veriyorsa), havaalanlarına girerken ve bir de avukatlık ve meslek ilgisinin "bütünüyle" koptuğu, tamamen özel yaşam icra ettiği zamanlarda aranabilir. Tabii o durumda da arama için aranan ön şüphe sebeplerinin bulunması gerektiği hepimizin malumudur; yoksa yine keyfilik doğar...
Bunun dışında "ağır cezayı gerektiren suç üstü dışında" avukatın üzeri aranamaz.
Aslında birilerine durduk yere haksız üst arama cürmünden ceza verilmesini murad etmeyiz amma, tartışma son bulmuyor bir türlü, o zaman: "Bir musibet, bin nasihatten evladır." diyelim ve bu önerinize katılalım.
Selam ve saygı ile.