Mesajı Okuyun
Old 25-05-2009, 13:58   #40
Mozkul

Elektronik imza kullanılması koşuluyla hem Mernis'in hemde UYAP'ın tüm özelliklerinden Avukatların faydalandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu şekilde bir izin verildiğinde kimin hangi kayıtları incelediği, hangi kişilerin nüfus bilgilerine baktığı zaten belli olacağından ilk olarak kim baktı sorusu cevaplanmış olacaktır.

İkinci olarak cevaplanması gerken soru; neden baktığıdır.Bu sorunun cevabı benim kişisel kanaatimce , bakan kişinin ilgisi olup olmadığıyla sınırlandırılması gerekmektedir.

Çünkü, kimlik bilginizin sizinle hiçbir ilgisi olmayan kişilerce görülebilmesi ve bunların kullanılması ne derece doğru olacağı konusunda büyük tartışmalar çıkacağından ve bu tartışmalardan dolayı istenen sonuç alınamayacağından, kimlik bilgileriyle ilgili bilgilere ilgilisi olduğunu kanıtlamak suretiyle alınabilmeli diye düşünüyorum.Nitekim davamızda ki davalının ve icra dosyasındaki borçlunun veya tam tersi taraflar için artık biz ilgilisi olduğumuzdan bunlarla ilgili bilgileri verdikten sonra istediğimiz verilere ulaşabilmeliyiz diye düşünüyorum.

Bunun içinde elektronik imzayla giriş yapan kullanıcı , kimlik bilgisini istediği kişiyle ilgili bağlantısını gösterir bir ön form doldurmalı ve neden bu kişinin bilgilerini istediğini kontrol edilebilir veriler girilerek açıklamalıdır. İcra dosyası bilgileri, vekalet bilgileri,dava dosyası bilgileriv.s.Bu aşamada bir kötüniyetin tespiti veya alınan bilgilerin suistimal edilecek şekilde kullanılmasının tespiti nedeniyle ilgilisi hakkında gerekli denetim bu bilgilere göre sağlanabilecektir.

Uyap konusunda ise; zaten elektronik imzayla giriş yapan ve Avukatlık Kanununa göre hakkında gizlilik kararı bulunmayan her türlü dosyayı inceleme yetkisi bulunan Avukat'tan dosyayı saklamanın olumsuz bir karar olduğunu söylemek istiyorum.

Nitekim aralarında henüz vekalet ilişkisi kurulmamış ancak kurulacak bir şahsın var olan dosyasını adliyeye gitmeden inceleyebilme yetkisinin Avukata verilmemesi büyük bir talihsizliktir.

Bu konuda şu an mevcut uygulamada incelemek istediğiniz dosyayla ilgili olarak ilgili hakimden onay istiyorsunuz.Hakim onay verirse dosyayı inceleyebiliyorsunuz.Ben onay talebinde bulundum .Bazı hakimler talebinizin bir kaç saat sonrası işlem yapıyorken bazı hakimler aylar geçmesine rağmen talebinizle ilgili hiçbir işlem yapmıyorlar. Eğer bu gerçekten aktif bir hale getirilebilecekse bu onay işinede açıkcası razıyım.

İşin inceleme kısmında bir sorun yok tabi.Ancak dosyadan evrak almaya geldiğinde bunun için hakimin onayı gerekeceğinden esasen yie mernis için önerdiğim yol burada da izlenebilir.

Şu an çok basit bir formla sadece görmek istediğiniz dosyanın numarasını girip talepte bulunuyorsunuz.Ancak evrak almak istediğiniz dosyanın ilgilisi olduğunuzu kanıtlayacak verilerin girişine izin verecek bir form bölümüyle ilgili hakimin onayını almak ve bu şekilde hem dosyayı incelemek hemde dosyadan evrak almak daha sağlıklı ve sorunsuz mümkün olabilecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...