Mesajı Okuyun
Old 13-07-2011, 21:51   #3
Rasit Akgun

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Akgun,

Öncelikle THS ailesine hoşgeldiniz

Konu, bankada "çift imza" kuralı olması konusu değildir; sehven mi (yoksa banka, anonim şirket statüsünde ve TTK m.321'in geçerliliği söz konusu anlamında mı) yazdınız bilemiyorum; lakin verdiğiniz linkteki husus, şirketin çift imza ile temsil ve ilzam edilmesi ile ilgilidir.

Şirketin çift imza ile temsil ve ilzam edileceği şirketçe belirlenmiş ve ticaret sicilinde ilan edilmiş+keşide edilen çek ise bu şirkette çift imza ile temsil ve ilzam yetkisi verilen iki kişiden (A ile B diyelim) sadece biri (A veya B)tarafından keşide edilmiş ise işbu çekin kambiyo vasfı var mıdır?

İlgili madde:
TTK m.692: " Çek:
1. "Çek" kelimesini ve eğer senet Türkçe'den başka bir dille yazılmış ise o dilde "Çek" karşılığı olarak kullanılan kelimeyi;
2. Kayıtsız ve şartsız muayyen bir bedelin ödenmesi için haveleyi;
3. Ödeyecek kimsenin "muhatabın" ad ve soyadını;
4. Ödeme yerini;
5. Keşide gününü ve yerini;
6. Çeki çeken kimsenin (Keşidecinin) imzasını;
İhtiva eder."
bu maddede bizi ilgilendiren husus, 6.benttir. Olayımıza konu çekte keşide eden A veya B'nin imzası vardır ve senet, çek vasfındadır. Neden senedin çek vasfını yitirdiğini ve çekle ilgili kambiyo takibi yapılamayacağını düşündüğünüzü açıklarsanız; daha aydınlatıcı bir cevap verebilirim.

İşbu çekten dolayı tüzel kişi şirketi sorumlu tutabilmek için A ve B'nin birlikte imzası gerektiğinden ve ancak bu ahvalde çekin keşidecisi tüzel kişi şirket olabileceğinden, tüzel kişi şirketi çekten dolayı sorumlu tutamazsınız. Bu durumun istisnası elbette vardır. Örn: BK m.38: "Bir kimse salahiyeti olmadığı halde diğer bir şahıs namına bir akit yaptığı takdirde, bu şahıs bu akde icazet vermedikçe alacaklı veya borçlu olmaz. Diğer tarafın, temsil edilenin münasip bir müddet içinde o akde icazet verip vermiyeceğini beyan etmesini talebe hakkı vardır. Bu müddet zarfında icazet verilmediği halde, o kimse mülzem olmaz.". Yani şirket tek imzaya rağmen çeke icazet verirse o zaman tüzel kişi şirketi çekten sorumlu tutabilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince TTK m.590 (Temsile salâhiyetli olmadığı halde bir şahsın temsilcisi sıfatiyle bir poliçeye imzasını koyan kimse, o poliçeden dolayı bizzat mesul olur ve poliçeyi ödediği takdirde temsil olunan haiz olabileceği haklara sahip olur. Salâhiyetini aşan temsilci için dahi hüküm böyledir.) tüzel kişiler için de uygulanan bir maddedir. Ve evet TTK m.590'daki -şahıs- kelimesi tüzel kişiler ve gerçek kişiler için kullanılmıştır.

"Dahil olsa dahi bu yargıya varılabilir mi" sorunuzun cevabı da: evet TTK m.590'a tüzel kişi şirketler de dahildir ve çekin unsurları TTK m.692'de belirtildiği şekilde var olmakla; temsil yetkisi olmayan ve temsil yetkisini aşan kişi, çekten dolayı bizzat sorumludur ve hakkında kambiyo senetlerine mahsus takip yapılabilir.

Saygılar...
Teşekkür ederim

Banka deme sebebim, aslında konunun biraz beni ilgilendiren kısmı olması dolayısıyla doğrudan belirtmem. Mamafih zaten dediğiniz gibi Anonim Şirket olmaları dolayısıyla çift imza kuralı mevcut.
Kambiyo takibi yapılıp yapılamayacağı konusunda tereddüde düşmemin sebebini sormuşsunuz, bu da her nereye baktıysam bakayım vurgulanan noktanın şahsın sorumluluğu olması, yani yetkisini aşan şahsın hukuki ve cezai sorumluluğu elbette vardır fakat genel haciz yoluyla mı yoksa kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla mı takip açılabilir konusunda bir açıklık göremedim. İnternet taramam sırasında da, bir tek sizin yargınızı bulabildim doğrusunu isterseniz, o da tam açıklayıcı olmamıştı benim adıma.
Cevap verdiğiniz ve açıkladığınız için çok teşekkür ederim.