Mesajı Okuyun
Old 23-03-2010, 23:04   #1
bisorumvar

Varsayılan boşanma davasında ıslah veya 2. boşanma davası açılması

İyi akşamlar;
Benim boşanma davasıyla ilgili bir sorum var. Müvekkilim eşi ile aldatma sebeiyle boşanmak istedi ama davanın uzamaması için karşılıklı anlaşıp protokol hazırlayıp, şiddetli geçimsizliğe dayalı anlaşmalı boşanma davası açtık ve müvekkilim duruşmada protokol yönünde beyanda bulundu ancak davalı taraf boşanmak istemediği ve af dilediğini söyledi. Çekişmeli yargılamaya geçilmiş oldu, Anlaşmalı boşanma olmadığı için müvekkilim protokolde talep etmediğimiz maddi-manevi tazminat, nafaka, tedbir gibi talepleri var. Ben dava dilekçemi dayandığım sebepleri ve talepleri tamamen ıslah edebilirmiyim ve bu yeni talepleri isteyebilirmiyim? Davayı ıslah yerine 2. bir boşanma davası açsam ve ilk açtığım davanın işlemden kaldırılmasını talep etsem, bu davalının kabulüne bağlı olduğu için takip edeceğini beyan etse nolur? Yargılama nasıl gelişir 2 boşanma davası birden mı devam eder? 2. Boşanma davasının sebebi farklı olduğu için derdestlik itirazında bulunamayacak ama birleştirme itirazı konusnda emin değilim. Biraz uzun ve karışık olduğunun farkındayım ama bütün araştırmalarıma rağmen net bir şey elde edemedim, şimdiden çok teşekkür ederim.