Mesajı Okuyun
Old 29-03-2006, 14:19   #1
Av.Orhan

Varsayılan Vekalet Ücreti hesabına ilişkin sorun

Sayın meslektaşlarım.

Bugün başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

İlama dayalı bir icra takibi başlattık.

Karşı taraf tehiri icra talepli olarak mahkeme ilamını temyiz etti ve dosyaya teminat mektubu koydu.

Karar onandı.

İcra dairesinden hesap cıkarmasını istediğimde icra vekalet ücretinin hesabında 2 noktada icra müdürü ile uyuşmazlık yaşadık.

Yaşadığımız sorun kısaca şöyle,

1 - Sayın icra müdürü, vekalet ücretini teminat mektubunun dosyaya yattığı 2005 yılı asgari ücret tarifesi üzerinden hesapladı, ileri sürdüğü mantıkta borçlunun dosya borcunu dosyaya 2005 yılında yatırdığı şeklinde idi.

Bu konuda yaptığım araştırma da aşağıda ki alıntı yaptığım yargıtay kararını buldum ve karardan benim vardığım sonuc kararın onanması ( 2006 )tarihinde yürürlükte olan tarifeye göre ücret takdir etmesi gerektiği yolunda oldu.

"Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

4.12.2001 tarihinde yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret tarifesinin 21. maddesinde "Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır" hükmü getirilmiştir.

Somut olayda hernekadar icra takibine 26.10.2001 tarihinde başlanmışsa da, icra dosyasında hukuki yardım devam etmekte olup, teminat amacıyla icra veznesine para yatırılmışsa da henüz borç tamamen ödenmemiştir.

Bu durumda hukuki yardım devam ettiğinden yürürlüğe giren 4.12.2001 tarihli Avukatlık Asgari Ücret tarifesine göre icra vekalet ücretinin hesaplanması gerekmekle olup, aksine düşünce ile icra müdürlüğünce yapılan işlemin doğru bulunarak şikayetin reddine karar verilmesi isabetsizdir"

İkinci olarak ve benimde kafamı karıştıran icra müdürünün asgari ücret tarifesinde ki oranları yorumlama şekli oldu. Sanırım örnekseme yoluyla onun ve benim hesaplama yöntemlerimi yazar isem sorun daha iyi anlaşacak.

İcra Müdürünün hesap yöntemi: ( 16.500 YTL olarak düşünürsek )

İlk 5.500 YTL İcin % 12
Sonra Gelen 5.500 YTL İcin % 10 ( 5.500 + 5.500 )
3 dilime sarkan 5.500 YTL için % 8
Toplam 16.500 YTL

Yani icra müdürü tarife de yazılı ikinci dilim olan ( 2005 yılı verilerine göre ) 11.000 YTL'ye % 10 şeklinde ki hesabı ilk dilimde yer alan 5.500 YTL yi düşerek tekrardan 5.500 YTL üzerinden hesaplamaktadır.

Bana göre de olması gereken,

5.500 YTl İçin % 12
11.000 YTL İçin %10
16.500 YTL toplam şeklindedir.

Bu hususta yaptığım araştırmada icra müdürünü ikna edebileceğim bir yargıtay kararı yada yazılı bir belgeye ulaşamadım. Sanırım sorun şikayet yolu ile cözülecek.

Sizinde bu konuda ki fikirlerinizi almak, başına gelebilecek arkadaşlara bir fikir vermesi acısından konuyu buraya yazma ihtiyacı duydum.
Fikir beyan eden tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler.