Mesajı Okuyun
Old 05-06-2007, 15:42   #37
avukat_hasan

hatay ve özellikle samandağ gerçekten çok ilginç bir yer. Benim fakültedeyken samandağlı bir arkadaşım vardı. Kendisi arap kökenlidir, ama masmavi gözler bembeyaz teni vardır. Alevidir ama "alevilik bizde ateistlik demektir" derdi. Gidip gezmiş ve kalmıştım samandağda. Çok çalışkandırlar. (Gerçi benim arkadaşım istrisnadır tam tersi hiç çalışkan değildir) Dışa kapalı bir yerdi. Yabancıya ev, toprak satmıyorlar. Gayrımenkul fiyatları, new york paris fiyatlarından daha pahalı. Çok zengin bir yapıları vardır. Mesela tarım yaparlar ama ya mevsim öncesi ya da mevsim sonrası ürün çıkarırlar sadece turfanda satarlar. Her evin altında soğuk hava depoları vardır ürün bollaştığında mal satmazlar depolara atarlar. Bunun yanında ticaret yoğundur. Suriye bağlantılı altın ticareti de yaparlar. Dünyanın en uzun kumsallarından biri samandağdadır. Kareta karetaların yumurtladıkları yerlerdendir.Veeeeeeeeeee en ilginci de sahilde bir türbe vardır.Musa peygamber ile hızır aleyhisselamın buluştuğu yer diye türbe yapılmıştır orası. Musa peygamber ile hızır arasındaki konuşmaları bilirsiniz sanırım. Ayrıca hızırın bir zaman gezgini olduğunu da bilirsiniz.konu ve yer gerçekten çok ilginç