Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 15:02   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan İhtarname çekilen gün kiranın yatırılması

Arkadaşlar;

İlginç bir olay başıma geldi paylaşayım ve görüşlerinizi alayım dedim.

Bugün itibari ile 5 Ekimde kira yatırması gereken ancak halen yatırmamış olan bir borçluya müvekkilin talebi ile ihtarname çektim.

Ancak 1 saat kadar olmadan borçlu kiracı evi kiraladığı emlak uzmanı vasıtası ile ev sahibine borcu olan Ekim ayı kirasını bir eleman vasıtası i le ulaştırmış.

Emlak uzmanı bana telefon etti ve kiranın eline ulaştığını söyledi alayım mı dedi ben de almayın geri gönderin diyecek halim olmadığı için tamam teslim alın dedim.

Ancak şimdi şöyle bir durum oluştu ihtarname gecikmiş olan iki kira üzerine geciken ve ihtarname tarihi itibari ile ödenmemiş olan üçüncü kira için gönderilmişti bu durumda ihtarname kiracının eline geçmeden kiracı kirayı ödemiş olacak ancak bankalar ve ilgili şahıslar itibari ile de ben ihtarnameyi noterden düzenletip tebliğe çıkardığım sırada da halen kira hiç bir şekilde ev sahibinin banka hesabına veya emlak uzmanına teslim edilmemişti.

Bu durumda ihtarnamenin tebliği gün hesabı ile saat hesabı ile yatırılabilir mi yani şöyle ki ben ihtarnameyi çektiğim sırada ev sahibinin banka hesabında yada emlak uzmanının yedinde herhangi bir ödeme olmadığından hareketle ihtarnamenin geçerliliğini ileri sürebilir miyim?

Ya da ihtarname bu şekilde kiracının eline geçmeden kiranın ödenmesi nedeni ile geçersiz mi sayılacak?