Mesajı Okuyun
Old 21-11-2011, 13:19   #3
Av.Gülay Kaya

Sayın Meslektaşım;
1- Caner Bey'in çıkış noktasını ben de doğru buluyorum: Doğmamış alacak hakkı üzerine haciz konulamaz. " Borçlunun henüz doğmamış olan kıdem tazminatı alacağı üzerine haciz konulamayacağını, 12.HD 1.4.2004 T. 3125/7838, Borçlunun ile üçüncü kişi arasındaki kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca, ileride doğması muhtemel haklar için henüz borçlu adına kayıtlı olmayan, üçüncü kişiye ait bulunan taşınmaz üzerine haciz konulamayacağını,12.HD 2.11.2004T. 18381/22992, 22.3.2004T. 1655, 16.3.2004T.1479/6106, 4.HD.5.7.2004T. 5822/8806 Talih Uyar İİK Şerhi 5.Cilt " Dolaısıyla ilk dosyadan yapılan haczin öncelikle bu açıdan değerlendirilmesi gerekiyor. Sorunuzdan da anladığım kadarıyla ilk dosyadan haciz talep edilirken bir hak henüz doğmamış.

Ek bilgi: Yalnız eğer doğmuş bir hak var olsaydı icra memurunun işlemi ile haciz konulmuş kabul edilecekti. "...alacağın ve mevduat haczinin, menkul haczi gibi yapılacağı, haciz tutanağı düzenlenmesi için bankaya gitmeye gerek bulunmadığı, haciz tutanağının icra dairesinde düzenlenmesi ile borçlunun bankadaki mevduatının haczedilmiş olacağı...(HGK 1.12.1999T. 12-1003E, 1017K Talih Uyar, yukarıdaki eser).

Bu noktada ilk dosyanın düşmüş, yenilenmiş olması sıra cetveline itiraz davasında tali sorun olarak değerlendirilecektir.

2- Eğer mahkeme ilk basamağı atlayarak doğrudan bu sorundan esas kararını verecekse: 1. Haciz ihbarnamesi ile haciz yapılmış sayılır. 2. haciz ihbarnamesi ile borcun 3. kişi zimmetinde olduğu kesinleşir.4.HD. 20.5.2002T. 1610/6057 Talih Uyar, adı geçen eser.
Burada 2. haciz ihbarı yapılmadan dosya düşürülmüş yanlış anlamadıysam. Menkul haczinden yola çıkarsak ancak satış işlem avansı yatırılmadığını ve/veya satış işlemi yapılmadığını düşünün. Menkul mallar üzerindeki haciz düşmüş kabul edilir. Dosyayı yeniledikten sonra bu mallarla ilgili yeni haciz yapmanız gerekir. Oysa sizin sorunuzda sizden önceki dosyada henüz haciz dahi kesinleşmemişken dosya düşürülmüş.

Açıkladığım nedenlerle sıra cetveline itiraz davanızın her iki halde de kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

i