Mesajı Okuyun
Old 29-08-2014, 16:25   #1
Av.Yasin Dedeli

Varsayılan Doktor Kusuru Maddi Manevi Tazminat

Tüm meslektaşlarımıza iyi çalışmalar diliyorum. Öncelikle şu bilgiyi vermek istiyorum. 112 acilde görev yapan doktorlar ancak 48 saat arayla nöbet tutabilirler, blok nöbet tutmayı sağlık bakanlığı yasaklamıştır.

Olayımız şu şekilde; Kalp krizi belirtileri gösteren bir hasta için sabah 08:30 sıralarında 112 acilden ambulans çağırılıyor. Hasta gelen doktora "sırtımda bıçak batması şeklinde ağrı, ellerimde ve kollarımda uyuşma var" diyor. (sade vatandaşın bile bildiği kalp krizinin en büyük belirtileri) Doktor (bir iddiaya göre para karşılığı başka bir doktorun yerine ve yasak olduğu halde 48 saat kuralına uymadan blok nöbet tutuyor) cereyanda kalmışsındır, gaz sıkışması olabilir diyerek doğru düzgün muayene etmeden hastayı evinde bırakıyor.(çünkü bir sonraki nöbet kendi nöbeti ve nöbet yeri şehrin öbür ucu, nöbet değişim saati 08:30 ile 09:00 arası olduğundan nöbete yetişemem düşüncesi var) Daha sonrasında hasta 10-15 dk içerisinde daha da fenalaşıyor, tekrar ambulans çağırıldığında ise müdahale edilse de artık herşey için geç olduğundan hasta kalp krizinden vefat ediyor.

Ceza davası sonucunda doktor kusurlu bulunarak mahkumiyet kararı verildi. Şimdi tazminat davası açmak istiyoruz. Ancak dava kazanılsa da tazminatın doktordan tahsil edilebilmesi düşük bir ihtimal. Bu nedenle sağlık bakanlığı aleyhine dava açmayı düşünüyoruz. Ama görev, hususmet ve zamanaşımı konularında kararsız kaldım.

1- Sağlık bakanlığı aleyhine hususmet yöneltilebilir mi?

2- Açılacak davada görevli mahkememe adli yargı mı idari yargı mıdır?

3- Zamanaşımı süresi nedir? Dava açmadan önce yazılı başvuru gerekir mi?