Mesajı Okuyun
Old 08-08-2011, 14:07   #12
üye31284

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
aynı dava bende de var.Ben önce özgüleme davası açtım ve mülkiyet talebettim.İlk celsede de aile konutu tespiti için yetki istedim.Sonra ise ortaklığın giderimi açıp noktalamak istiyorum.Ancak ortaklığın giderimini sona bırakmakla doğru mu yapıyorum acaba.Açıp özgülemeyi bekletici mesele yaopmam zaman kazanmak açısından daha iyi mi olurdu?
Tespit için değ,iş davası mı açtınız esas dava mı?

Benim bakış açıma göre " salt özgüleme kararı " yla kalmalı mahkeme. Yani ne oranda mahsup edileceğine karışmamalı. Bunu da aşşağıda ayrıntılarını açıkladığım sebeplerle MADDE 658.- Mirasçılar özgülenme değeri üzerinde uyuşamazlarsa, bu değer sulh hâkimi tarafından belirlenir hükmünden yola çıkarak düşünüyorum.

Dolayısıyla ben zaten, sizin diğer gayrımenkuller için ( bu davanın bir parçası gibi ) izale-i şuyu davası açmanız gerektiğini düşünmüyorum, mahkemenin benim dediğim şekilde karar vermesi halinde.

Ancak bu davayla ilgili yerleşmiş neticeler yok, yaptığım araştırmalar neticesinde anladığım kadarıyla.

Benim düşündüğüm gibi olmasa bile, sizin, ortaklığın giderilmesi davasını en sona bırakmanızda bir sakınca yok, zira zaten tespit ve özgüleme davaları ortaklığın giderilme davasında bekletici mesele yapılıyor. Yani sorun yok.

Aile konutu tespit davasını, tevzi bürosu, nasıl kaydetmesi gerektiğine karar veremeyince; hakime sordum, değişik iş dedi. Değişik iş üzerinden açtım, ancak ertesi gün hakim dosyayı tam olarak inceledikten sonra kalemden memurlar beni arayarak, esasa kaydettirilmesi gerektiğini söylediler. Ek bir harç ödemedim.