Mesajı Okuyun
Old 29-07-2011, 10:17   #4
üye31284

[quote=
Sizin talep ettiğiniz özgüleme tarzını biraz açar mısınız peki? Yani sizin istediğiniz özgüleme talebi ile mahkemenin vereceğini düşündüğünüz özgüleme tarzı arasında ne gibi bir fark olabileceğini düşünüyorsunuz?[/quote]

Cevap yazmaya zaman ayırdığınız için çok teşekkürler...

Evet evet özgüleme talebimiz reddeilmeyecek o kesin. Tam olarak şunu söylemek istiyorum.

Bize tek bir gayrımenkul için izale i şuyu davası açıldı
Biz reddedilerek söz konusu gayrımenkulün tarafımıza özgülenmesini istiyoruz.
Yani diyoruz ki izaleyi şuyu reddedilsin özgülmeye karar verilsin. Bu bana göre böyle yalın bir hak...

Evet kanunda miras hakkına mahsuben diyor ama... Ben diyorum ki...Özgülemeye karar verildikten sonraki süreçte dava kapandıktan sonra yani taraflar anlaşamazlarsa o zaman özgüleme bedelinin tespiti için karşı tarafın ayrı bir dava açması gerek diyorum. Bunu da şuradan çıkarıyorum:
MADDE 658.- Mirasçılar özgülenme değeri üzerinde uyuşamazlarsa, bu değer sulh hâkimi tarafından belirlenir.
Ve dava aşamasında anlaşamadık bu dava üzerinden sorun çözülsün denilemez bence, o ayrı bir davanın konusu olmalı.
Ama mahkeme davaya konu olmayan diğer iki gayrimenkulde masrafı bizden alınarak keşif yaptırdı, resmen onlar için tenkis ya da izaleyi şuyu davası açılmış gibi bir şey oldu ve tüm masraflar da bizden çıkıyor. Ben bu kararın bu şekilde doğru olmayacağını düşünüyorum.
Sizce?