Mesajı Okuyun
Old 12-03-2014, 13:21   #1
Ahmet Güngör

Varsayılan Tavzih dilekçesi Fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması

Sayın meslektaşlarım.

Bir işçi arzuhalciye dilekçe yazdırmış ve kıdem tazminatı ve diğer hakları için dava açmış. Ancak dilekçesinde kaç lira kıdem talep ettiğini yazmadığı gibi, diğer işçilik alacaklarının ne olduğunu dahi yazmamış.
Netice ve talep kısmında "kıdem tazminatımın hesaplanarak ödenmesini istiyorum" demiş. Konu kısmında da "kıdem tazminatımı ve varsa diğer haklarımın ödenmesi talebidir" demiş.
İlk duruşmada hakim tavzih dilekçesi vermesi için süre vermiş. Müvekkil bu aşamada bana geldi.

Çözemediğim sorunlar şunlar:
1- Şimdi vereceğim tavzih dilekçesinde kısmi talepte bulunup fazlaya ilişkin hakları saklı tutabilir miyim? Dava dilekçesinde fazlaya ilişkin hakların saklı tutulduğuna ilişkin bir ibare yok. Ancak, konu kısmında, yukarıda söylediğim gibi, diğer haklarımı da istiyorum denmiş.
2- Tavzih dilekçesi ile bu sözü edilen diğer hakları da (fazla mesai, izin ücreti vs.) talep edip, bunlara ilişkin de kısmi talepde bulunup fazlaya ilişkin hakları saklı tutabilir miyim?
Yani özetle, tavzih dilekçesini en başta hazırlanmış bir dava dilekçi halinde sunabilir miyim?

Teşekkürler.