Mesajı Okuyun
Old 04-04-2008, 16:18   #15
Av.muhittinköylüoğlu

sayın çetin
öğrenci iken avukatlık bürosunda çalışmanız ben ce son derece önemli ve güzel.neredeyse hiç yardım almadan sağlam kanuni delilleri,yargıtay kararları ve doktrinin goruşleri içeren problemsiz dilekçeler yazabilmeniz ise olağanüstü.ama 1 yıllık süre içerisinde bir çok temyizinizin dönmesini gerçekten anlayamadım.Yargıtaydan bir yılda dönem ceza davası hiç görmedim desem yeri var.Sizi kutluyorum.
itiraz ettiğiniz tutuklama kararlarının tahliye ile sonuçlanması ise gerçekten inanılamaz.Bu becerinizden dolayı sizi kutlamakla yetinemeyeceğim.Mutlaka bir örnek dilekçeyi bu siteye koymanızı rica ediyorum.benim fazlaca işim yok.ama arkadaşlarıma sordum onların hemen hiç birinin itirazı kabul olmamış.Çok ender görünen bir vakıadır diyorlar.Nu meseleyi istatiksel olarak araştıran bazı arkadaşlara ulaştım.onlarda çok münferit diyor.Hatta akademisyen ceza avukatları ile görüştüm onlarda böyle başarı elde edememişler.sizin bu başarınız gerçekten çok önemli.
Hele ki birlikte çalıştığınız avukatın da çok genç olduğu göz önüne alınırsa mükemmel bir sonuç.Sadece bir meslektaşım belki de çalıştığı avukatın soyadı güryel yada aksudur diye yorumladı bilemiyorum.
Stajyerin kendi getirdiği davaların olması kavramını ve böylece daha fazla kazanmaya başlamasını ise anlayamadığımı itiraf etmeliyim.
Şu an gayet iyi kazandığınıza ve bir kaç ay sonra mezun olduğunuz da maaşınızın daha da artacağına ben de eminim.
Bahsettiğim avukatların çok ufak ücretlere çalışmaları ise nasıl bireysel hatalarından kaynaklanıyor bunu da anlayamadım.aynı mantıkla ülkemizde geliri az olanların gelirlerinin az olması bireysel hatalarından mıdır.
. Bu saygın mesleği saygın eden ise tüm dünyada ve avukatlığın ilk çıktığından bu yana usta - çırak bağlılığıyla öğrenmektir.Stajdaki usta çırak ilişkisi ile öğrenilen sadece para kazanmak ve teknik bilgi değildir.stajın amacı özellikle lonca sisteminde mesleki ahlak ve anlayışın yenilere en sağlıklı ve ahlaklı şekliyle aktarımızdır.Meslek kurallarının yaşayarak öğretilmesidir.

mesleğin karizma ve gösteriş ile ifa edilmesini de anlayamadım.Be4n ve çevremdeki bir çok arkadaşımın karizmatik olduğumuz iddiası yok.Ama naçizane avukatlık iddiamız var.
Her davanın her avukata verilmediğini bende biliyorum.ama bildiğim bir başka şey her avukatın her davayı da almayı kabul etmediğidir.İşte bunun için de avukatların bağımsızlığı kavramı vardır.Örneğin ben uyuşturucu davalarını almıyorum.(gelmediği için de diyebilirsiniz) taksitçi davası almıyorum.
müvekkilin davasını verirken avukatına güvenmesi son derece önemli size katılıyorum.birlikte çalıştığınız avukatın gayet iyi bir hayatı olması size karşı gayet saygılı davranması müvekkili şirketlerdeki ya da müvekkilleriyle yaptığı toplantılara katılmanızı istemesi kısacası işe dair her alanda tecrübe edinmenizi sağlması Stajyeri (stajyer yada öğrenci olduğunuzu ayırt edemedim.her ikisi farklı tanımlar ve hukuki sonuçlarıda farklı) olarak sizin de iyi kazanmanız çok güzel. hem işi ogreten hem de iyi para veren avukatlar varlığı ise çok çok sevindirici. Stajyer arkadasların bunları bilerek çalışacakları buroyu seçmeleri de doğru tabi.Peki boyle avukatı her stajyer bulamıyorsa ne olacak.

Bir de sizin tecrübelerinizden yararlanma isteğimi herhalde hoş görürsünüz.arkadaşlardan bir müvekkilim için habeas corpus ilkesinin hayata geçirilmesi için yardım istemiştim.anayasa 19 madde yide gözönüne almamı ve bu çerçevede değerlendirmemi istediler.ayrıca 3842 ile getirilen bu müesseseye ilişkin bazı içtihatlar olduğunu duydum ama ben cezadan fazla anlamadığım için ne bilgim ve ne de elimde karar var.tutuklama konusundaki tecrübelerinizle birlikte yardımcı olur bu ilkeye ilişkin bir karar iletebilirseniz sevinirim.SAygılarımla