Mesajı Okuyun
Old 14-03-2007, 22:07   #8
Nusret

Varsayılan Yeni Üyelik Sistemi Hakkındaki Görüşlerim

THS'nin üye kabulünde yeni bir yönteme başvurduğuna ilişkin yazıyı üzüntüyle okudum. Bu kabul sistemi değişikliği, kendilerinin de belirttiği gibi, sadece üyelik işlemlerinin hızlandırılmasına yönelik bir tedbir olmayıp, üyelerin niteliklerinin de belirlenmesine yönelik bir girişimdir.

Denilebilir ki, her başvurunun kabul edilmediği, üyeliğin incelemeyi müteakip onaylanmaya bağlandığı bir sistem (THS'nin halihazırda uyguladığı sistem) de gerçekte üyelerinin niteliklerini belirlemeye dönük değil midir? Elbette öyledir, ama uygulamaya yeni konulan sistem, bu amaca yönelik daha bariz bir uygulama olup "kaçak"ları önlemeye yönelik bir girişimdir. Dolayısıyla, kısa vadede olmasa bile orta vadede THS, hemen hemen aynı şeyleri düşünen ve aynı şeyleri söyleyen bir üyeler topluluğuna dönüşecektir. Zaten, şimdiye kadarki uygulamaları (esas itibariyle politik olmakla birlikte hukuk alanına da önemli ölçüde sirayet eden mesajların dahi kabul edilmemesi, fakat belirli-egemen politika doğrultusundaki bu türden mesajlara göz yumulması vb.) nedeniyle önemli ölçüde öyledir de. Fakat bu yeni sistem, THS'ye bu yönde uzun bir adım attıracak ve THS giderek daha tek sesli bir hale gelecektir.

Ve yine denilebilir ki, herhangi bir kuruluşun, burada THS'nin, kendi üyelerinin profilini belirleme gibi bir hakkı yok mudur? Sözkonusu olan yıllardır içinde olduğumuz, küçüklüğünden serpilmeye başladığı şu zamana kadar izleyip katkı sunmaya çalıştığımız bir kuruluş ise, bu konuda böylesi taleplerde bulunmaya hakkımız olduğunu sanıyorum.

Bu aşamadan bir sonraki adım, mesajların yayınlanmasını kabule bağlı kılmaktır ki, THS'nin bu aşamaya hiç gelmemesini dilemekten başka bir imkanım bulunmamaktadır. Umarım THS, egemen zihniyetin kucağında giderek kabuğuna çekilen ve hiçbir esprisi kalmamış bir yapıya dönüşmez. Unutmayalım ki, bir yeri cazip kılan, herşeyden önce onun yerleşik uygulamalara demokratik açıdan muhalif olma kimliğidir. THS, kendisini bu yoldan daha da uzaklaştıracak adımlar atacağına, giderek kaybettiği bu kimliğini tekrar kazanma yönünde davransa daha iyi olur. Farklı seslerin bünyesinde şakıması, onu küçültmez, tersine daha da güçlü kılar.