Mesajı Okuyun
Old 03-02-2011, 20:03   #1
ibrahimgül

Varsayılan aşk ateştir / love is fire

Aşk tereddütleri sever
Aşkta matematik yerine kaos vardır; kelimeler yerine eylem vardır, feda edersin kendini gerektiğinde maşuk için... Ve kimse senin ne yapacağını dahi tahmin edemez bu fotoğrafta. Evet işte bu benim için yazılmış, dünyayı yok sayan beni inzivadır; ve inziva çok şey katar insana ama gerçek ve ham haline katışmadan evrenin olgunlaşmanın mümkün olmadığını, yoksa olgunlaşmak yerine delireceğimi taahhüt ederim sana. Evet aşkta matematiksel değil kaosa dayalı ve öngörülemez bir değişim yaşanır ve sonu ölümle biter. Aşık artık istemediği halde bir ırmağın içinde delice sürüklenir. İşte bu ırmakta boğulmamak için akıl mutlaka müdahil olmalıdır, yoksa boğulursun kardeşim. Scientific Amerikan Dergisi’nde Matematikçi R. Penrose tarafından camilerimizi süsleyen çiniler üzerindeki on kenarlı yıldızlar, altıgenlerin sonsuza Kadar tüm yönlere kendilerini asla tekrar etmeden yapılabileceğini, keşfettiğini okudum. Benzer şekilde aşka ilişkin sözler hiç tükenmez. Kelimeleri onun temiz ve anlaşılır olmalı. Hayvanların bile anlayabileceği kadar sadedir aşkın dili. İncil'de şöyle tarif edilir aşk: Dağları yerinden oynatabilecek iman olsa ve aşk olmasa hiçsin. Aşk sabır ve kibarlık. Kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. Kaba asla değildir. Yanlışları kaydetmez (merhamet burada devreye giriyor, bağışlamayla). Kötülükte barınmaz ancak güzellikte. Aşk asla yenilmez. Ve geride üç şey kaldı: İman, umut ve aşk. Aşk bunların en büyüğü. Bu girişle; sihirli an : Bunlar saf ve masum duygularla olumlu bir karşılık için kaleme alınmış satırlardır. Bu hiç bir zaman tanımadığımı sandığım birine yazılmıştır. O masumca tüm kalbimi çalarken bir o kadar özen, muhabbet ve mutlak aşkı eylemine katmıştır. Gerçek düşünce sonsuza kadar bizimledir. Her sessiz duada aklımda kalan ve dilimde kalan tüm boş sözler dudaklarıma yapıştı. Gözlerimden akan yaşlar beni öyle bir hale getirdi ki daha çok kalbime imkân tanıdı. Her zaman gerçeğini bulduğumu zannettiğimde kanayan bir kalple terk edilmişimdir. Elimde olan tümünü verdim ve verdiğim miktarda kendimi çamura bulanmış bulmuşumdur, çaresizlikle. Tüm parçalarımı dağıttılar gene de isteğimim her şeyi gerçekleştirdim ve istediğim şeyler ise onu temiz ve tam bir gerçeklikle sevmeme yardım ettiler. Bilgenin aşkı ile avamın ki aynı olmaz herhalde. Her zaman duygularımızla kumardaymışız gibi savaşırız. Umarım asla kaybetmeyiz. Kusurlarla sevmek -belki haddini bilmezlik, ama ne yaparsın insanız. Umarım ruhunun sesizliğe gömüldüğü anlarda, belki gecenin sabaha ağladığı zamanlarda onda olduğumuzu hissedecek ulvi bir terakki sahip oluruz. Duyduğun her ses, o anlarda ruhumda yankılanan ilahi şarkılardır. Bugün büyük bir gün. Sihirli an diyorum.. Her gülüş aslında göz yaşını barındırır derinliklerinde belki biliyorsunuz. Gözlerinin derinliğinde kalbimizi bahara çeviren sihirli dokunuş ne kadar mahrem. İlk bakışta aşk yok ki zaten. Ruhlar kelepçelenmiş ezelden; biz kayıp eşimizi avlamaya çalışıyoruz. Bulduğumuzda zaten ruhlar birbirine gebe kalmış oluyor. Bizimkisi usulden işlemler. Sevmeyi en yüce bir his olarak ele alınca iman ölçüsüne müracaat edesim geliyor. İnsanı bu kadar sevmek yasak mı ne! Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek; bu arada Yaradan’a olan aşkın aynı hızda gelişmesi ve onun paralelinden ayrılmaması lazım. Gerçek olan ile gölgenin birbirinden ayrılamaması gibi. Romantizim şeytanın en önemli silah ve tuzaklarından, bu arada. Buna aldanmamak lazım. Yârinin umutlarını kendine sakla. Rüyalara inanır asla pes etmezsen kalbindeki incelik mutlak bir yol bulacaktır, diye düşünürüm. Zayıf ve güçsüz olmak ne anlam ifade eder yeter ki sen O’na yaslan, O’ndan iste, O’ndan bil! Kendine inanmak en büyük mükâfatmış. Kalbin içinde olanların dışında olanlara hükmetmesi hak ettiğimiz bir büyük meziyet zaten. Büyük günahların samimi göz yaşı damlaları ile tertemiz güzelliklere dönüşmesi rahmet, şefkat. Zaten cennetin sekiz kapısının en büyükleri de bunlar değil mi! Yaşamın yükünü anlatan aşkın gözyaşlarının benim gözlerimden akması ne büyük bahtiyarlık. Keşfetmek için çareler arama; hiç bir şey bu ilahi acıyı hafifletemez veya şiddetlendiremez. Dokunulmaz yani. Bir bakışınla beni başka bir yaratığa dönüştürmen aslında meziyet değil. An içinde anları saklayan güç nelere muktedir ki!