Mesajı Okuyun
Old 05-06-2008, 00:46   #23
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatın savunma dilekçesinde başka bir avukata yalancı demesi

Sn askeplion'dan alıntı
Alıntı:
sayın meslektaşımız cümleyi doğru yazmış ise yani " mülşteki vekilinin şikayet dilekçesi yalan ve iftiralarla doludur." beyanı doğrudan avukata yönelik bir ifade içermemektedir. avukatın müvekkilinden aldığı bilgi ve talimatlar doğrultusunda hareket ettiği hususu gözardı edilmeden yorumlar yapılmaktadır.
savunma dokunulmazlığı kapsamında ve doğrudan vekili hedef alan bir beyan olmadığı için en ufak bir suç unsuru taşımamaktadır. saygılarımla

Bu tartışma daha önce de geçmişti.

Bir avukat olarak, müvekkilinizin, size, birisine küfreden ifadeler kullanmasını isteyen dilekçe yazmanızı isterse yazacak mısınız?

O dilekçenin altındaki imza müvekkilinizin mi sizin mi?

Müvekkilim böyle istedi ben de böyle yazdım derseniz sizin işleviniz ne olacaktır?

Bence yanlış bir bakış açısı.

Biz küfür veya intikam aracı olan insanlar değiliz. Biz hukuki yardımda bulunan ve bulunmak zorunda olan insanlarız. Bu çerçevede müvekkilimizin öfkesi veya intikam duygusu bizden uzak olmalıdır. Biz etki altında kalmadan hukuki yardım çerçevesinde işlerimizi yapmalıyız.

Öte yandan sayın Saim'e katılıyorum. Şikayet hak olsa da çözüm olmayabilir. Ben de şikayet yanlısı değilim. Ama insanların avukatlık kimliğine sığınarak sorumsuz davranabileceği şeklindeki bir düşünceye de katılmıyorum.

Takdir sizindir.

Saygılar.