Mesajı Okuyun
Old 28-05-2007, 15:27   #14
Av.Hüseyin Erdayandı

Mesllektaşlarım,
idari para cezalarına karşı davanın nerede açılacağı konusu hala ortada olan ve henüz bana göre netleşmemiş bir konu olarak varlığını sürdürmektedir.506 s.lı yasanın 140.m.sinin 5454 sayılı yasayla değişik 5.maddesi gereği düzenleme yapılarak davanın 15 gün içinde sulh cezaya açılacağı belirtilmişti.Bu hükmün Anayasa mahkemsince 04.10.2006 tarih ve 2006/75 E,2006/99K.kararıyla ipc.lerin idari işlem niteliğinde olduğu ve bunların iptaline ilişkin işlemlerin idari yargıda görülmesi gerektiği gerekçesiyle iptali üzerine genel kanun olan 5326 sayılı kabahatler kanunun 27.m.si gereği davalar yine sulh cezaya açılmaktaydı.Ancak Anayasa Mahkemesinin bu kararı 06.04.2007 tarhinde RG'de yayımlanması üzerine şimdi dava nerede açılmalı?Bu konuda yeni uygulamada bulunmuş arkadaşlar var mı?Cevaplarınızı bekliyorum.
Not:İpc'yi düzenleyen SSK,itirazın reddi halinde davanın 60 gün içinde idari yargıda dava açılacağını ceza tebliğ belgesinin arkasında belirtmiş.Bunun eskiden yazılmış bir açıklama olduğunu sanıyorum.