Mesajı Okuyun
Old 28-07-2017, 18:07   #1
mntopcu

Varsayılan Ceza Tutanağını Yırtıp Polisin Yüzüne Atmak Suç Değilmiş (!) ???

Arkadaşlar, forumun şerhler bölümünde yeni rastladığım bir Yargıtay kararını (Yargıtay 18.CD.2015/19594 E.-2016/19832 K.) oldukça düşündürücü ve garip buldum. Paylaşmak ve tartışmaya açmak istedim. Kararın linki şu :
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16613

Anlaşıldığı kadarıyla alkollü araç kullandıkları için haklarında işlem yapılan sanıklardan biri polislere hitaben; "ben bu arabaya bineceğim, gelin de durdurun, sıkıyorsa işlem yapın, siz kimsiniz lan, beni tanımıyorsunuz" demiş, diğer sanık da "ben terör örgütü lideri falancayım, sanki terörist yakaladılar, altı üstü 68 TL para cezası kesecekler, yaptıklarına bakın, işte bizim polisimiz" diyerek ceza tutanağının bir suretini yırtıp polislerin yüzüne fırlatmış. Olay adliyeye intikal etmiş, Yerel Mahkeme sanıkları cezalandırmış, ama Yargıtay 8 CD., eylemi polislerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici mahiyette görmemiş ve hakaret suçunun oluşmadığına hükmederek kararı bozmuş.

Bence son derece yanlış bir karar. Acaba adamların daha ne yapmaları, ne demeleri lazımdı anlayamadım... İlle sinkaflı küfür mü etmeleri lazım... Bir polise; gel de durdur, sıkıysa işlem yap, sen kimsin, beni tanımıyorsun, sanki terörist yakaladın demek, üstelik tutanağı yırtıp yüzüne fırlatmak normal midir? Böyle şey olur mu? Polis şamar oğlanı mı?

Kararın oybirliğiyle alınması da çok garip. Acaba bu üyeler, kürsü hakimi iken bir sanık kendilerine, sıkıysa ceza ver, sen kimsin, beni tanımıyorsun demiş olsa, üstüne üstlük duruşma tutanağını yırtıp yüzüne fırlatmış olsa ne yaparlardı merak ediyorum?