Mesajı Okuyun
Old 01-09-2011, 21:04   #21
zedo

Varsayılan Bir zamanlar öyleymiş

Osmanlı imparatorluğu hukuk sistemine bakıldıığnda avukatlık mesleği yoktur(Yanlışsa düzeltin lütfen ben göremedim)
Eski Roma imparatorluğunda da bir dönem avukatlık mesleği diye bir şey yok ancak sonraki dönemlerde böyle bir mesleğin olması gerektiği akıllara gelmiş ve bu günkü durumda hukuk sistemimizde avukatlık mesleği zorunlu olmamakla birlikte var artık.
Peki var da bu sistemin iyi yönleri ve sakıncalı yönleri ne? Sistem ideal olarak nasıl işlemeli? Adalet sistemi bu üç sacayağı ile birlikte nasıl daha hızlı işleyebilir?
Bence basitçe bu başlıklar altında avukatlığın olup olmaması, işlevinin ne olması gerektiği tartışılırsa daha yararlı olur diye düşünüyorum.
Öncelikle avukatlık,hakimlik, savcılık, noterlik meslekleri aynı eğitimleri alan kişilerden olduğuna göre birbirlerinin görevlerini yapmada çok zorlaştırıcı kurallar konulmamalı bırakınız her avukat kendi bürosunda noterlik işlemlerinden bir çoğunu yapabilsin hem de vatandaş caddeler boyu noter aramasın zaten maksat halka hizmet değil mi? Benzer şekilde hakim, savcı,noterler de istediği an ayrılıp avukatlık yapabilsin(bu kısımda sorun yok)
Bazı üyeler avukatların duruşmada hiç bir şey yapmadıklarından bahsetmiş yalnızca konuştuklarından bahsetmiş bir müzisyenin konuşması(şarkı söylemesi) insanı dinlendirmeye vesile olur, bir doktorun konuşması şifa vermeye vesile olur benzer şekilde bir avukatın konuşması da hukuka aykırı olan bir işlemin hukuka uygun hale gelmesine vesile olabilir.
Bunun yanında Hukuk Fakültesini okuyanlar 'kişilerin kendi kendilerini yeterince savunamayacağını başkasının savunmasının daha iyi olabileceği konusunda bazı görüşlerin olduğunu' bilirler.
Günümüzde avukatların çalışması ise adliye içinde olmalı noterlik hiç olmamalı her hukuk mezununun çalışması karşılığı bu hizmetten faydalananlardan harç v.s adı altında para alınmalı ve döner sermaya esasına göre adliye hakim, savcı, noter-avukat, kalem görevlileri(hukuk mezunu olmak kaydıyla) paylaştırılmalı bu paylaştırılma da hakkniyetli olmalı.
Faydalı olabileceğini zannettiğim durumu izah etmeye çalıştım saygılar sunarım.