Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 13:58   #1
gunermeric

Varsayılan Emekli Sandığının haksız sağlık yardımı gerekçesi ile maaştan kesinti yapması

Merhaba Arkadaşlar,

SSK'dan emekli olduktan sonra babası ölen ve babasından yetim aylığı da almayan başlayan bir bayan, SSK karnesini kuruma yazı karşılığı iade ederek, Emekli sandığından karne alarak kullanmaya başlamıştır.. Aradan 5 yıl geçmiş ve Emekli Sandığı kadına haksız kullanım nedeni ile yani hem SSK karnesi hem de Emekli sandığı karnesi olması nedeni ile 5 yıl boyunca yapılan sağlık yardımı bedelini kuruma borçlu olduğunu ve bu bedelin maaşından kesileceğini bildirmiş ve maaşından kesintiler başlamıştır. Ben yaptığım araştırmada yetim aylığı alan ve aynı zamanda ssk dan emekli olan bir kişinin, Emekli Sandığının sağlık yardımından da yararlanabileceğine ilişkin bir danıştay kararına ulaştım. Ancak burada merak ettiğim Emekli sandığının bu borcu çıkarıp sadece kişiye yazı ile bildirimde bulunarak maaşından direkt tahsil etmesi hukuka uygun mudur ve bu haksız duruma idari yargıda mı dava açmak gerekecektir. Zira idari açıdan süre geçmiş. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler...