Konu: Mutlu Son
Mesajı Okuyun
Old 04-09-2006, 20:24   #62
Av.AygülKat

1. numaralı şiir;
çarpıcı bir söylem...

2. numaralı şiir:
Kedi miyim neyim?
Başım ille okşanacak.
Mırıldanılacak
Sıcak bir kucak (arıyor)
Şimdiyse bak:
Güvensizliğimdeyim, sanki orda bir “arıyor” kelimesi iyi dururmuş gibime geldi. Yine de en iyisini yazan bilir elbette

3. numaralı şiir; sonu itibariyle gülümsetiyor...

4. numaralı şiir; bir okuyucu olarak vasat buldum.

5. numaralı şiir; çok sevdim

6. numaralı şiir; duygusundan çok, biçimi ve söylemi üzerinde durulmuş gibi...

7. numaralı şiir;
Kendi yüreğini dinle
Benimkini duyacaksın. Şiir böyle bitseydi daha hoş olurdu gibime geliyor, en son dize olan “Kemanımla bile bunu anlatamam” dizesi hiç olmasaydı yani. Yine de en iyi yazan bilirJ

8. numaralı şiir; yine sonu itibariyle gülümseten bir şiir.

9. numaralı şiir; kendi halinde bir şiirmiş gibi geldi bana

10. numaralı şiir; en çok “Gecenin ortasında delik var/Uykum ordan kaçıyor” dizelerini beğendim.

11. numaralı şiir; duygusu güzel bir şiir.

12. numaralı şiir; “bekle beni küçüğüm/ umudunu yitirmeden...”

13. numaralı şiir; güzel bir benzetme. İçimizin mevsimleri sevgiliye odaklı değişiyor gerçekten

14. numaralı şiir; kendimi edebiyat türlerden birine benzetecek olsam, bu hangisi olurdu, diye düşündüydüm bir ara. Ve sanırım, öykü bana çok yakınJ aklıma getirdi, paylaşmak istedim.
Söylediklerinizle dostun nadirliği vurguluyorsunuz yanılmıyorsam ama doğru örnek değil şiir, roman daha az yazılıyor mesela. Hem ne demiş can yücel, türkiyede her 3 kişiden 5 i şiir yazıyorJ nasıl oluyorsa artıkJ
15. numaralı şiir; hoştu...

16. numaralı şiir; aşk, yokluğun acısıdır. Hepimiz yaşıyor olsaydık aşkı, bu kadar bahsetme gereği de duymazdık zatenJ

17. numaralı şiir; düşlerimizdeki gibi...bizler de uzakta olanı düşlerimizde kavuşmuş hayal ediyoruz ya çoğu zaman.

18. numaralı şiir; yine kendi halinde bir şiir gibi geldi bana

19. numaralı şiir; sakın “bir aşk, bütün aşkların toplamı olmasın” bu tamamlayamamak duygusu sanırım hiç düşmeyecek yakamızdan

20. “görüşmecim yeşil soğan göndermiş/karanfil kokuyor cigaram/dağlarına bahar gelmiş memleketimin” hoş, “dağlarına bahar gelmiş yüreğimin” de diyebiliriz buna...

21. çok hoştu, herşey birbirinin içinde...

22. nice yıllara, o salkımların çoğalması dileğiyle...iyi ki doğdunuz!
23. ...
24. ...
25. ...
26. ...

27. numaralı şiir: ee tabii ki ille de “canan”

28. numaralı şiir; der ki şairin biri “ erkekler seyretmeyi sever, kadınlar da seyredildiklerini seyretmeyi...” o halde, no problemJ

29. numaralı şiir; değişik bir şiirdi.

30. numaralı şiir; hoştu. Aslında yanınızda zaten kimse yoktu, ikinci ayak izleri, sadece düşlerinizdeydi, şeklinde de düşünülebilir.

31. numaralı şiir; “insanın en beyaz yeri düşleridir, düşleri...” beyaz, asil renktir, ama çabuk kirlenir, diğer renklere nazaran. Aşkı kırmızı bilirdik, sevgiye ise hatırladığım kadarıyla bir renk vermemiştik. Şimdilik beyaz diyelim öyleyse....

32. numaralı şiir; böyle yürüyüşler biraz da insanın kendi içine yürümeleri değil midir. Aksi takdirde; Bildik reklamların, bildik dükkanların,Aynı mekanların
bir adım ilerisinde uçurum olduğunu nasıl açıklayabilirdik ki!?

33. numaralı şiir; güzel bir duyguyla başlayıp karamsar bir duyguyla bitmiş. Biliyorum, “Düşen en son çiçek/ SON’u şiirimin” böyle demek sadece şairin dilinde...

34. numaralı şiir; kendi halinde bir şiir, diyeceğim buna da...

35. numaralı şiir; unutmak bence olumlu bir özellik. Yaşam sürekli aynı duygularla ve aynı olaylarla tekrarlayıp duruyor kendini. Unutalım ki, ilkkez yaşıyormuşuzçasına şaşırabilelim. Hem belki de bizler unutamadığımız için 17li-18li yaşlarımızda yaşadığımız o ilk duygularımıza dönemiyoruz, ne dersiniz?

36.

37. numaralı şiir; hoş bir şiirdi, keyifle okudum. Ama sonu itibariyle buruklaştırıyor insanı tabii. Ama varsın olsun, öylesi de güzel, bir kaç saatliğine de olsa gülmüşsünüz ya...

38. numaralı şiir; öykü tadındaydı. Okurken, okuyucu da çizdiğiniz sahneleri canlandırıyor gözünde...

39. numaralı şiir; ah bir dediğiniz gibi olsa. “hiçbir şey olmaz halbuki, geçer süngüler namluya ve başlar gece devriyesi jandarmaların”

40.

41. numaralı şiir; kendi halinde bir şiir...
42.

43. numaralı şiir; çocuksu...

44. numaralı şiir; duygusu biraz ağır gibi. Yazıldığı(veya anlattığı) andaki ruh halini taşıyordur belki...ikinci bölüm yavaş akıyor, bana öyle geldi.
(Sonradan tarafımdan eklenen not: Sayın Aygül'ün önerisi üzerine yukarıda sözü edilen ve aşağıda sunulan ikinci bölüm şiirden çıkarılmıştır. 25.10.2008)
''Gönüllerimde köpük köpük dalgalar
Gönüllerimde kopuk kopuk aşklar var
Aşkların akşamı yoksa haram mı
Sevgilerim açmış, aşkım cefası
Huzur zamanı mı, yoksa maceram mı
Süzülüyorum yaşamdan hayallerime''

45. numaralı şiir; güzeldi. Bunlara hoş bahaneler mi diyelim ya da avuntu...

46. numaralı şiir; bazı sözcükleri ağırlıklı kullanmışsınız, bir çeşit sözcük oyunu gibi veya tekerleme benzetmesi mi yapsam. Ama böyle bir maksatla yapılmadığını hissedebiliyorum, bunu da söylemeden geçmeyeyim. Ama okuyucu(yani ben) öyle bir sonuç çıkarıyor işteJ

47. numaralı şiir: pek tabii ki, bu şiirde hem mutluluk var hem de umutluluk. İnce bir sınırda yanyanalar...

48. numaralı şiir; çok hoştu! Bilip de bilmemezlikten gelme sanatına güzel bir örnekti bence. “düşler, düşenin dostudur” öyle diyorlarJ

49. numaralı şiir; “Yalnız olmasam/Hiç de korkmam
Korkak olmasam /Yalnız kalmam” anlamlıydı.

50. numaralı şiir; arzu ettikten sonra, herşeyde onu görmek, herşeyi ona yorumlamak mümkün elbette, olmasa bile kahve falında.

51. numaralı şiir: “Ateş dolu içim/Dışıma saklanıyorum” bu şiirinizde en çok beğendiğim dizelerdi. Özgün…

52. numaralı şiir: ne demiştik, yaşlanan bedenlerse bize ne bundan. Türküler susmaz. Türkülerinizdeki kafiyelerin sürmesi dileğiyle..

53.

54.

55.

56.

57.

58. numaralı şiir: şaire de yıllar dayanmıyor anacımJ daha dün doğum gününü kutlamıştık. Bugün bir yılı daha devirmiş. Türkü tadında bir yaşam diliyorum, mutlu yıllar...

59. numaralı şiir: akıcı, güzel bir şiir.

60. numaralı şiir: beğendiğim şiirlerinizden biri. Değişik bir söylem, değişik bir tad... ve hüzünlü...hüzünde ince bir mizah...

sayın Konyalı,
sizin okuyucuya verdiğiniz talimat doğrultusunda gitmedim, ben sırayla okuyacağım
not: sayın konyalı, yorumlarımı buraya eklemek istemiyorum aslında, şiirlerinizin arasına girmek gibi oluyor çünkü. siz okuduktan sonra silerim

sevgiler...saygılar...