Mesajı Okuyun
Old 10-01-2009, 14:48   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mine Alagaç
Arkadaşlar merhaba,
Sormak istediğim konu şu ve acil yardımınıza ihtiyacım var..
Asliye Hukuk Mahkemelerinde biliyorsunuz ki temyiz süresi kararın tebliğinden itibaren başlar. Ama süre kaçmasın tebliğde problem olmasın diye karar yazılııp tebliğ edilmeden süre tutum dilekçesi verilebilir. Süre tutum verilmesi sürenin kesilmesini sağlar mı yoksa tebliğden sonra yine 15 gün içerisinde gerekçeli dilekçe verilmesi gerekir mi? Ben süre tutum yeterlidir diye biliyorum çünkü zaten temyiz edip süreyi kesiyorsunuz ama emin olmak istedim.
Bir de her iki taraf da temyiz etmişse ve bir taraf sadece temyiz maktu harcı yatırmışsa diğer tarafın tüm temyiz harçlarını yatırması her 2 temyiz için de yeterli midir yoksa yargıtay bir tarafın harcı eksik diye dosyayı geri gönderir mi?
Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için..

Sayın Av.Mine Alagaç,

Bence katılımcıların verdiği cevap aradığınız cevap değil.Ama ben de size aradığınız cevabı verememekteyim. Çünkü öncelikle alıntısını yaptığım şu bölümü açıklamanız gerekmektedir:

Alıntı:
Ama süre kaçmasın tebliğde problem olmasın diye karar yazılııp tebliğ edilmeden süre tutum dilekçesi verilebilir.

Pratikte bahsettiğiniz şekilde hiç süre tutum(temyiz) dilekçesi verdiniz mi? Hakim o dilekçeyi havale etti mi? Harcı nasıl yatırdınız? Temyiz defterine hemen kaydedildi mi?