Mesajı Okuyun
Old 21-09-2007, 19:24   #7
HÜLYA ÖZDEMİR

Varsayılan Bu kararı ekleme nedenim; muhalefet şerhinin güzelliği

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2000/14884

K. 2001/1480

T. 30.1.2001

• BOŞANMA ( Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eş Lehine Yoksulluk Nafakasına Hükmedilemeyeceği )

• YOKSULLUK NAFAKASI ( Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eş Lehine Yoksulluk Nafakasına Hükmedilemeyeceği )

• İŞTİRAK NAFAKASI ( Velayet Kendisine Verilmeyen Tarafın Mali Gücü Oranında Çocuğun Geçim Eğitim ve Öğretim Masraflarına Katılmakla Yükümlü Olduğu - Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eşin İştirak Nafakası Vereceği )

• VELAYET ( Velayet Kendisine Verilmeyen Tarafın Mali Gücü Oranında Çocuğun Geçim Eğitim ve Öğretim Masraflarına Katılmakla Yükümlü Olduğu - Asgari Ücret Düzeyinde Sabit ve Düzenli Geliri Olan Eşin İştirak Nafakası Vereceği )

743/m.148

ÖZET : Boşanma halinde, asgari ücret düzeyinde sabit ve düzenli geliri olan eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemez.
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün yoksulluk ve iştirak nafakası yönünün temyizen mürafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün taraflar tebligata rağmen gelmediler. İşin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonrayabırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : 1- Toplanan delillerden davalının bir tekstil fabrikasında asgari ücretle çalıştığı buradan düzenli olarak 84.000.000 lira gelir elde ettiği anlaşılmaktadır. Belirtilen gelir düzeyine sahip kadının boşanma sonucu yoksulluğa düşeceği kabul edilemez. İsteğin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir.
2- Medeni Kanunun 148/2. maddesi, velayet kendisine verilmeyen tarafın mali gücü oranında, çocuğun geçim, eğitim ve öğretim masraflarına katılmakla yükümlü olduğunu hükme bağlamıştır. Velayet babaya verildiğine göre, anneden uygun bir iştirak nafakası alması zorunludur. Bu hususun dikkate alınmaması da usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeplerle BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 30.01.2001 gününde oyçokluğuyla karar verildi.
MUHALEFET ŞERHİ :
Ülke gerçekleri, paranın satın alma gücü, bir insanın insanca yaşaması 84.000.000 lira gelir ile sağlanamaz. Sayın çoğunluğun, bu gelirin yoksulluğu ortadan kaldıracağına ilişkin görüşüne katılmıyorum. Ne var ki, kocanın geliri de kendisini geçindirmeye yeterli değildir. Yoksulluk nafakası isteğinin bu gerekçe ile reddi yerine 84.000.000 lira kadını yoksulluktan kurtaracağına ilişkin görüşlerine katılmıyorum.
Diğer yönden yoksulluk için olan ve iştirak nafakasına mahkum edilen kadının daha da yoksullaşacağı dikkate alınmadan iştirak nafakası ile yükümlü tutulması şeklinde belirlenen sayın çoğunluğun görüşlerine katılmıyorum.