Mesajı Okuyun
Old 03-06-2007, 21:43   #28
nephilis

Soru

Sayın Av.Suat Ergin,
Alıntılamış olduğunuz kanun maddelerine bakıyorum, yolladığınız iletinin tarihine bakıyorum ama iletinizi anlayabilmiş değilim. Şöyleki; " Yürürlükte olan, temyize ilişkin kanun hükümleri yukarıdadır." demişsiniz ama alıntıladığınız kanun hükümleri mülga 1412 sayılı CMUK'a ait. Oysa şu anki ceza yargılaması ile ilgili yürürlükte olan yasa herkesin malumu olduğu üzere 5271 sayılı CMK.. Neden eski yasadan alıntı yaparak, " Yürürlükte olan, temyize ilişkin kanun hükümleri yukarıdadır." ifadesini kullandığınızı anlayamadım. ?!

Bu arada Ceza yargılamasında, süre tutum dilekçesi dediğimiz dilekçenin dayanağı 5271 sayılı CMK'nın 295. maddesidir. Süre tutum dilekçesi dediğimiz dilekçe kanunda " Ek dilekçe " adı altında geçiyor.İlgili kanun maddesini aşağıya aynen alıntılıyorum..

Alıntı:
Temyiz gerekçesi
MADDE 295. - (1) Temyiz başvurusunda temyiz nedenleri gösterilmemişse temyiz başvurusu için belirlenen sürenin bitmesinden veya gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yedi gün içinde hükmü temyiz olunan bölge adliye mahkemesine bu nedenleri içeren bir ek dilekçe verilir. Cumhuriyet savcısı temyiz dilekçesinde, temyiz isteğinin sanığın yararına veya aleyhine olduğunu açıkça belirtir.
(2) Temyiz, sanık tarafından yapılmış ise, ek dilekçe kendisi veya müdafii tarafından imza edilerek verilir.
(3) Müdafii yoksa sanık, tutanağa bağlanmak üzere zabıt kâtibine yapacağı bir beyanla gerekçesini açıklayabilir; tutanak hâkime onaylatılır. Sanığın yasal temsilcisi ve eşi hakkında 262 nci madde, tutuklu sanık hakkında ise 263 üncü madde hükümleri saklıdır.