Mesajı Okuyun
Old 17-01-2009, 12:25   #1
Korayc

Varsayılan Anonİm Şİrketler-avukat Bulundurma ZorunluluĞu

Avukatlık Kanunu'nun 35. maddesine göre
Türk Ticaret Kanunu'nun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası verilir.

Bir şirkete sözleşmeli avukat bulundurmamış olduğu için ceza kesilmiş durumda.
Benim sormak istediğim, bu Şirketin bir avukat ile sözleşmesi var ise ve sözleşmeye göre herhangi bir hukuki yardım alındığında avukatlık ücretinin ödeneceği belirtilmişse, yani tarifede öngörülen (2008 yılı için) 660 lira her ay ödenmeyecek sadece o ay bir hukuki yardım alınır ise ödenecektir ibaresi yazılı ise bu durumda kanunun ön gördüğü şart gerçekleşir mi?

Kanun metninde şirketin sözleşmeli avukatının olması, avukat TAYİN EDİLMEYEN her ay için ise ceza kesileceği öngörülmüş durumda. Kanun metninde her ay ÜCRET ÖDENİR şeklinde bir ibare bulunmamaktadır. Dolayısıyla kanunu "her ay ücret ödenmesi öngörülmemiştir, sadece avukat ile sözleşme yapılması öngörülmüştür" şeklinde yorumlayarak Şirketin cezadan kurtulmasını sağlayabilir miyiz.
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.